Blatná na Ostrove

Blatná na Ostrove je obec na Slovensku v okrese Dunajská Streda.


Stredoveká dedina s bohatou históriou

Blatná na Ostrove predstavuje očarujúcu obec v srdci Žitného ostrova, ktorá ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do histórie regiónu. Prvé písomné zmienky o tejto malebnej dedine pochádzajú už z roku 1286, kedy bola známa pod názvom “Sáralja”. Následne sa objavuje v listine z roku 1328. Zaujímavá je tiež zmienka v dokumente z roku 1075, kde sa obec spomína ako súčasť Bratislavského hradného panstva.

Názov tejto pôvabnej lokality má fascinujúci pôvod. Pravdepodobne vznikol z maďarského slova označujúceho mokré a bahenné miesta (sár, sáros), ktorých bolo v stredoveku v okolí skutočne neúrekom. K tomuto základu sa pridala koncovka “falva”, neskôr skrátená na “fa”, čím vznikol dnešný maďarský názov Sárosfa. Túto teóriu potvrdzuje aj donačná listina, v ktorej sa obec nazýva Sáralja, čo v preklade znamená “pod blatami”.

Šľachtické rody a významné osobnosti

Počas stáročí prechádzala Blatná na Ostrove rukami rôznych šľachtických rodín. Prvými vlastníkmi boli Kéméndiovci, ktorých neskôr vystriedala rodina Földesovcov. Najvýznamnejšiu stopu však zanechal rod Bittóovcov, ktorý vlastnil väčšinu pozemkov a budov od 18. storočia až do roku 1945.

Z tohto významného rodu pochádza István Bittó (1822-1903), ktorý sa zapísal do histórie ako významný štátnik, minister spravodlivosti a dokonca predseda uhorskej vlády v rokoch 1874-1875. Jeho odkaz dodnes pripomína bohatú politickú históriu regiónu a prepojenie malej obce s veľkými dejinami Uhorska.

Architektonické skvosty a kultúrne dedičstvo

Pri návšteve Blatnej na Ostrove určite neprehliadnite miestny kostol Najsvätejšej Trojice. Táto baroková perla bola postavená v roku 1721 pôvodne ako kaplnka rodiny Bittóovcov. Dnes predstavuje významnú historickú pamiatku obce. V interiéri kostola môžete obdivovať vzácnu sochu Madony, ktorá pochádza približne z roku 1400.

Okrem kostola stoja za pozornosť aj dve klasicistické kúrie zo začiatku 19. storočia. Tieto elegantné stavby svedčia o bohatstve a význame, ktorý obec v minulosti mala. Prechádzka okolo týchto historických budov vás prenesie do čias dávnej šľachtickej slávy.

Demografický vývoj a súčasnosť

Podľa súpisu Ludovicksa Nagya z roku 1828 mala Blatná na Ostrove 68 domov a žilo tu 521 obyvateľov. Obec postupne rástla a podľa údajov zo sčítania ľudu v roku 1991 sa rozkladala na ploche približne 1078 hektárov s populáciou okolo 801 obyvateľov.

Dnes predstavuje Blatná na Ostrove pokojnú lokalitu v okrese Dunajská Streda, ktorá si zachováva svoj vidiecky charakter. Návštevníci tu môžu obdivovať typickú architektúru Žitného ostrova a vychutnať si pokojnú atmosféru obce s bohatou históriou.

Prečo navštíviť Blatnú na Ostrove?

Blatná na Ostrove ponúka ideálnu zastávku pre milovníkov histórie, architektúry a pokojného vidieckeho prostredia. Vďaka svojej polohe na Žitnom ostrove je tiež skvelým východiskovým bodom pre objavovanie prírodných krás tohto jedinečného regiónu.

Pri návšteve určite nevynechajte prehliadku kostola Najsvätejšej Trojice s jeho vzácnou sochou Madony. Následne sa prejdite okolo klasicistických kúrií a nasajte atmosféru dávnych čias. Nakoniec si môžete vychutnať prechádzku po okolí, ktoré je charakteristické svojou jedinečnou prírodou typickou pre Žitný ostrov.

Blatná na Ostrove tak predstavuje dokonalú destináciu pre jednodňový výlet alebo zastávku počas objavovania krás južného Slovenska. Príďte a nechajte sa očariť týmto skrytým klenotom Žitného ostrova!


TurboVýlet za vodnými zážitkami Žitného ostrova


Exkurzia na Vodnom diele Gabčíkovo a relax na termálnom kúpalisku. Počas ôsmich sobôt majú turisti príležitosť dostať sa do útrob jednej z najväčších vodohospodárskych stavieb v Európe. V Gabčíkove však TuroboVýlet nekončí. Účastníci sa po exkurzii môžu zabaviť alebo si oddýchnuť na jednom z termálnych kúpalísk Žitného ostrova. Turbíny zblízka Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj nadväzuje na úspech …


Continue reading  

Dni svätého Juraja v Dunajskej Strede: Oslava tradícií, hudby a zábavy!


Dunajská Streda sa po Veľkej noci opäť rozžiari farbami a hudbou vďaka tradičným Dňom svätého Juraja. Oslavy, ktoré symbolizujú založenie a zjednotenie mesta, sa uskutočnia od 22. do 28. apríla 2025. Mesto v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Prefects, a.s. a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Žitný ostrov-Csallóköz pripravilo bohatý program pre všetky vekové kategórie. Novinkou tohto ročníka je presun viacerých podujatí …


Continue reading  

Nové javisko v Dunajskej Strede prospeje aj turizmu


Mesto Dunajská Streda úspešne dokončilo rekonštrukciu a modernizáciu javiska pred Mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára v rámci rozvojového zámeru realizovaného s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry (KIRA). V centre Dunajskej Stredy vyrástlo moderné vonkajšie javisko, ktoré bude slúžiť nielen miestnym kultúrnym podujatiam, ale aj významným festivalom s medzinárodným presahom. „Rekonštrukciou vonkajšieho javiska pred Mestským …


Continue reading