Blahová

Blahová je malebná obec situovaná na Slovensku, v okrese Dunajská Streda.


Blahová – dedinka pri Malom Dunaji

Blahová predstavuje očarujúcu obec ležiacu v objatí nádhernej prírody Žitného ostrova. Nachádza sa v okrese Dunajská Streda, priamo pri ramene Malého Dunaja. Táto malebná lokalita ponúka návštevníkom jedinečnú kombináciu historického dedičstva a pokojnej vidiecke atmosféry.

Zrod obce z kolonizačných snáh

História Blahovej sa začala písať v dvadsiatych rokoch 20. storočia, keď na mieste bývalého statku vyrástlo 17 domov. Zaujímavosťou je, že až 15 z nich si dodnes zachovalo svoj pôvodný vzhľad. Prví kolonisti prichádzali z rôznych kútov – z Moravy, Bulharska a Slovenska. Domy postavili do tvaru štvorca s kolmými ulicami, čím vytvorili charakteristický pôdorys obce.

Novovzniknutá osada dostala meno Blahová Dedina podľa významného slovenského politika a lekára Pavla Blahu. Prvé roky existencie obce sa niesli v znamení usilovnej práce. Kolonisti sa venovali predovšetkým obrábaniu pridelených polí a budovaniu svojich hospodárstiev. Mnohí dokonca uprednostnili výstavbu hospodárskych budov pre dobytok pred vlastným bývaním, čo svedčí o ich pracovitosti a odhodlaní.

Rozvoj vzdelávania a duchovného života

Vzdelávanie detí začalo v skromných podmienkach bývalej budovy správcu statku. Potreba novej školy však rýchlo rástla. V roku 1928 preto otvorili novú školskú budovu na mieste bývalej sýpky. Pri príležitosti výročia vzniku Československej republiky dostala názov “Jubilejná škola”.

Duchovný život obyvateľov sa posilnil v roku 1934, keď sa začala výstavba kostola. Napriek finančným ťažkostiam sa podarilo stavbu dokončiť a v septembri 1935 bol kostol slávnostne vysvätený. Obdobie medzi rokmi 1924 až 1938 predstavuje najpriaznivejšie časy v histórii obce. Napriek tomu sa už vtedy začali objavovať prvé náznaky spoločenských problémov, ktoré sa naplno prejavili v predvojnovom období.

Ťažké časy vojnového obdobia

Mníchovská dohoda a následná Viedenská arbitráž dramaticky zasiahli do života obyvateľov Blahovej. V roku 1938 muselo 27 moravských rodín opustiť svoje domovy doslova v priebehu niekoľkých hodín. Krátko nato museli odísť aj slovenské rodiny. V obci zostalo len niekoľko pôvodných maďarských rodín.

Vojnové roky sa hlboko vryli do pamäti miestnych ako obdobie neistoty a stagnácie. Situácia sa začala zlepšovať až v roku 1945, keď sa pôvodní obyvatelia zo Slovenska a Moravy postupne vracali do svojich domovov. Významným míľnikom bol rok 1946, keď obec elektrifikovali. O päť rokov neskôr, v roku 1951, získala Blahová samostatnosť od obce Lehnice a začala používať svoj súčasný názov.

Kultúrne a prírodné bohatstvo

V srdci Blahovej sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Cyrila a Metoda z roku 1935, ktorý predstavuje dominantu obce. Pozornosť si zaslúži aj kaplnka Panny Márie Lurdskej postavená v roku 1934. Tieto sakrálne stavby dodávajú obci jedinečný charakter a svedčia o silnom duchovnom základe miestnej komunity.

Blahová si dodnes zachováva svoju kultúrnu identitu, pričom v jazykovej komunikácii prevláda slovenčina. K 31. decembru 2021 mala obec 377 obyvateľov, čo prispieva k jej pokojnej a priateľskej atmosfére. S rozlohou 11,38 km² a hustotou obyvateľstva 33,13 obyvateľov na km² predstavuje ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú únik od mestského ruchu.

Prečo navštíviť Blahovú?

Blahová ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať autentický vidiecky život na Žitnom ostrove. Okolité prírodné prostredie poskytuje ideálne podmienky pre pešiu turistiku a cykloturistiku. Rameno Malého Dunaja láka milovníkov vodných športov a rybárov.

Milovníci histórie ocenia zachované pôvodné domy z 20. rokov minulého storočia, ktoré poskytujú fascinujúci pohľad do minulosti. Sakrálne pamiatky zase potešia obdivovateľov architektúry a duchovného dedičstva.

Návšteva Blahovej predstavuje dokonalý únik od každodenného zhonu. Pokojná atmosféra, priateľskí miestni obyvatelia a bohatá história robia z tejto malej obce na Žitnom ostrove skutočný skrytý klenot Trnavského kraja, ktorý stojí za objavenie.

TTSK logo


TurboVýlet za vodnými zážitkami Žitného ostrova


Exkurzia na Vodnom diele Gabčíkovo a relax na termálnom kúpalisku. Počas ôsmich sobôt majú turisti príležitosť dostať sa do útrob jednej z najväčších vodohospodárskych stavieb v Európe. V Gabčíkove však TuroboVýlet nekončí. Účastníci sa po exkurzii môžu zabaviť alebo si oddýchnuť na jednom z termálnych kúpalísk Žitného ostrova. Turbíny zblízka Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj nadväzuje na úspech …


Continue reading  

Dni svätého Juraja v Dunajskej Strede: Oslava tradícií, hudby a zábavy!


Dunajská Streda sa po Veľkej noci opäť rozžiari farbami a hudbou vďaka tradičným Dňom svätého Juraja. Oslavy, ktoré symbolizujú založenie a zjednotenie mesta, sa uskutočnia od 22. do 28. apríla 2025. Mesto v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Prefects, a.s. a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Žitný ostrov-Csallóköz pripravilo bohatý program pre všetky vekové kategórie. Novinkou tohto ročníka je presun viacerých podujatí …


Continue reading  

Nové javisko v Dunajskej Strede prospeje aj turizmu


Mesto Dunajská Streda úspešne dokončilo rekonštrukciu a modernizáciu javiska pred Mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára v rámci rozvojového zámeru realizovaného s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry (KIRA). V centre Dunajskej Stredy vyrástlo moderné vonkajšie javisko, ktoré bude slúžiť nielen miestnym kultúrnym podujatiam, ale aj významným festivalom s medzinárodným presahom. „Rekonštrukciou vonkajšieho javiska pred Mestským …


Continue reading