Obcou preteká potok Dubová. Od okresného mesta Piešťany je vzdialená 6 km a od Bratislavy približne 90 km.
Prvá zmienka o obci, vtedy pod názvom Besan, je z roku 1113, keď patrila zoborskému kláštoru. V roku 1392 podľa historických dokumentov patrila panstvu Čachtice. Na naliehanie svojej manželky ju Ctibor daroval v roku 1414 augustiánom v Novom Meste nad Váhom.
V druhej polovici 20. storočia si obec prešla zlúčením a opätovným osamostatnením. Bašovce boli v roku 1976 zlúčené s obcou Veľké Orvište pod názvom Orvište. V roku 1980 sa Orvište zlúčilo s obcou Ostrov a po nežnej revolúcii v roku 1993 sa Bašovce opäť osamostatnili. Na začiatku 20. storočia mala obec 550 obyvateľov, v súčasnosti ich počet klesol pod 350.
Dominantou je kostol Panny Márie
Dominantnou obce je miestny rímskokatolícky kostol Ružencovej Panny Márie, ktorý pochádza z roku 1906. Menšou sakrálnou pamiatkou je stĺp sv. Trojice z polovice 19. storočia a stĺp sv. Vendelína.
Cez Bašovce zatiaľ neprechádza žiadna oficiálna cyklotrasa, ale pripravuje sa trasa z Piešťan cez Veľké Orvište, Bašovce, Pobedim, Podolie až po Častkovce a Čachtice a ako prvou by sa mala realizovať časť medzi Bašovcami a Veľkým Orvišťom.
Ale v blízkosti sa ich nachádza hneď niekoľko. Blízkosť Piešťan ponúka z okolia využiť turistické ale aj cykloturistické trasy v považskom Inovci a na západ od obce sa dá napojiť na Malokarpatskú cyklomagistrálu, ktorá má dĺžku viac ako 100 km a vedie z Nového Mesta nad Váhom až po Vysokú pri Morave.
Nielen cyklisti môžu v Bašovciach navštíviť miestne rybníky. V rozsiahlom areáli sa nachádzajú viaceré rybníky v ktorých si môžete sami uloviť rybu, či ste už skúsení alebo neskúsení rybári. Na lov nepotrebujete rybársky lístok ani povolenie. V prípade záujmu vám v miestnej reštaurácii priamo na rybníkoch úlovok vyčistia a buď si ho zoberiete so sebou, alebo vám ho pripraví šéfkuchár priamo v reštaurácii. Pri prechádzke areálom narazíte aj na ďalšie zvieratá, ktoré tu žijú vo výbehoch.