Bellova Ves

Obec Bellova Ves sa nachádza v Podunajskej nížine, ktorá je charakteristická svojou rovinatou krajinou.


Malebná obec Bellova Ves je pomerne mladým osídlením, ktorého počiatky siahajú do obdobia po prvej svetovej vojne.

Zrod kolónie v srdci Žitného Ostrova

Jej založenie je späté s I. pozemkovou reformou, ktorá v roku 1923 umožnila vznik kolónie na území niekdajšieho dvora Vitény. Predchodcami Bellovej Vsi boli kolónie Hviezdoslavov a Miloslavov, ktoré vznikli v roku 1921.

Rozvoj a život v kolónii

Pôda, ktorá bola súčasťou kolónie, pochádzala z veľkostatkov Šamorín, vtedy vlastnených Vojtechom Pálffym. Rozkladala sa cez viaceré katastrálne územia a poskytla domov desiatkam rodín, ktoré tu našli svoje nové živobytie. V roku 1929 osada čítala 310 obyvateľov a do roku 1936 tu bolo usadených 61 rodín s vlastnými roľníckymi dielmi.

Bellova Ves sa postupne rozvíjala a stala sa samostatnou správnou jednotkou. V obci panovala kultúrna a národnostná pestrosť, zastúpená rodinami Moravanov, Slovákov, Maďarov a Čechov. Vznikla tu aj slovenská škola, Hasičský spolok a Potravné družstvo. Knižnica bola dôkazom kultúrneho života obyvateľov.

Súčasnosť Bellovej Vsi

Po peripetiách 20. storočia, ktoré zahŕňali pripojenie k Maďarsku a neskôr opätovné začlenenie do Československa, sa Bellova Ves dnes opäť prezentuje ako samostatná obec. Vzhľadom k svojej krátkej histórii sa tu nezachovali žiadne pamiatky, ktoré by boli zapísané v pamiatkovom fonde. Tradície sú teda skôr spojené s novodobou históriou.

Prírodné zaujímavosti a poľnohospodárstvo

Bellova Ves, ktorá je obklopená typickou rovinatou krajinou Podunajskej nížiny, ponúka príjemné prostredie pre milovníkov prírody. V blízkosti obce sa nachádza rybársky raj v podobe rybníka Štrkovisko Viten, ako aj blízky tok Malého Dunaja, ktorý je vzdialený len približne 3 km.

Vďaka priaznivému podnebiu a kvalitnej pôde je oblasť ideálna na pestovanie rôznych plodín. Nízke úhrny zrážok, ktoré sú charakteristické pre túto časť Slovenska, prispievajú k prosperujúcemu poľnohospodárstvu.

Bellova Ves, hoci možno nie je zapísaná v histórii pamiatkami, ponúka svoje vlastné príbehy a prírodné krásy. Pre tých, ktorí hľadajú pokojné miesto pre relaxáciu alebo si chcú vychutnať bohatú úrodu z úrodnej zeme, je táto obec ideálnym cieľom.

TTSK logo


Informácie

Objav Viac...  

Dni svätého Juraja v Dunajskej Strede: Oslava tradícií, hudby a zábavy!


Dunajská Streda sa po Veľkej noci opäť rozžiari farbami a hudbou vďaka tradičným Dňom svätého Juraja. Oslavy, ktoré symbolizujú založenie a zjednotenie mesta, sa uskutočnia od 22. do 28. apríla 2025. Mesto v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Prefects, a.s. a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Žitný ostrov-Csallóköz pripravilo bohatý program pre všetky vekové kategórie. Novinkou tohto ročníka je presun viacerých podujatí …


Continue reading  

Nové javisko v Dunajskej Strede prospeje aj turizmu


Mesto Dunajská Streda úspešne dokončilo rekonštrukciu a modernizáciu javiska pred Mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára v rámci rozvojového zámeru realizovaného s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) a Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry (KIRA). V centre Dunajskej Stredy vyrástlo moderné vonkajšie javisko, ktoré bude slúžiť nielen miestnym kultúrnym podujatiam, ale aj významným festivalom s medzinárodným presahom. „Rekonštrukciou vonkajšieho javiska pred Mestským …


Continue reading  

Deň otvorených vinoték: Degustačný raj v Šamoríne


Šamorín, mesto s bohatou vinárskou históriou, ožíva novým podujatím, ktoré poteší všetkých milovníkov kvalitných vín. Vinárske tradície tohto malebného mesta siahajú desaťročia do minulosti. Teraz k ich zachovaniu a oživeniu prispieva výnimočná iniciatíva – Deň otvorených vinoték v Šamoríne. Tradícia v modernom šate Toto jedinečné podujatie sa uskutoční už 29. marca a prinesie návštevníkom možnosť ochutnať lahodné vína priamo v …


Continue reading