Kostol sv. Jozefa, Kúty

Kúty, hoci boli väčšie ako susedné Brodské, dlho nemali vlastný kostol. Obyvatelia preto museli na bohoslužby a vysluhovanie sviatostí dochádzať do Brodského. Túžba po vlastnom chráme však silnela, až sa v roku 1714 kútski obyvatelia zišli v krčme Za barinou, aby rokovali o stavbe kostola.


Na čele iniciatívy stál vtedajší richtár Ján Šimek spolu s úradníkmi Jánom Héskom, Michalom a Martinom Húšťavom. Počas tohto historického stretnutia sa obyvatelia dohodli na financovaní stavby. Niektorí prispeli 50 zlatými, iní menšími sumami podľa svojich možností. Zároveň našli vhodné miesto na dolnom konci dediny na pálenie tehál, ktoré dodnes nesie názov “Cihelňa”.

Základný kameň Kostol sv. Jozefa položil 8. augusta 1717 gróf Jozef Czobor. Chrám bol zasvätený Blahoslavenej Panne Márii Snežnej a sv. Jozefovi. Keďže v tom čase žilo v Kútoch len približne 500 prevažne chudobných obyvateľov, stavba trvala až do roku 1726.

Architektonické skvosty kostola

Kostol postavili v barokovom slohu. Pôvodne mal mať dve veže, no pre nedostatok financií bola nakoniec vpredu len drevená zvonica so šindľovou strechou. Kúty mali až do roku 1784 len štatút filiálky, kedy sa stali miestnou kaplánkou s vlastným kňazom, ktorý však stále patril pod právomoc brodského farára.

Podľa opisu brodského farára Martina Reháka z roku 1733 mal kostol tri oltáre – jeden veľký a dva menšie. Oltár Panny Márie dal vyhotoviť kostolník a kostolný otec zeman Juraj Baňovič s manželkou Annou Papánkovou. Zhotovil ho hustopečský rezbár za 200 zlatých. Z jeho dielne pochádza aj malý oltár – Boží hrob. Druhý oltár financovali “kútske braterstvá”.

Kostol bol už vtedy vybavený orgánom so šiestimi mutáciami a panským oratóriom po pravej strane hlavného oltára. Medzi vzácne liturgické predmety patril strieborný pozlátený kalich z roku 1612 s latinským nápisom.

Súčasná podoba kostola sv. Jozefa

Dnešný farský kostol sv. Jozefa predstavuje oválnu centrálnu stavbu jednolodia. Na severozápade má mierne polkruhovité kňazište, zatiaľ čo na juhovýchode štítové priečelie s vstavanou vežou. Veža je hranolová, štvorhranná s obdĺžnikovými polkruhovo ukončenými oknami a hodinami. Červená škridlová strecha je ukončená kovovým dvojramenným krížom.

Fasáda kostola je svetložltá s bielym lizénovým rámovaním. Juhovýchodné priečelie má nehlbokú predsieň štvorcového pôdorysu ukončenú trojuholníkovým štítom. Vstupné dvere sú drevené, v hornej polkruhovej časti vyplnené kovovou mrežou so sklom a ozdobnými motívmi kvetín. Vľavo vo výklenku sa nachádza pieta, vpravo drevená plastika Ukrižovaného v životnej veľkosti.

Interiér a umelecké skvosty

Interiér kostola dominuje presvetlená oválna elipsovitá centrála lode zaklenutá kopulovitou klenbou s bočnými lunetami. Kňazište má po bokoch oválne elipsovité okná s iniciálami JHS a zlatými nápismi “VIA VITA VERITAS” a “CREDO SPERO AMO”.

Na hlavnom oltári je umiestnený veľký polkruhovo ukončený obraz sv. Jozefa z roku 2006. Pod ním sa nachádza svätostánok s drevenými pozlátenými dvierkami s reliéfnym motívom kalicha.

Pri ľavom okraji triumfálneho oblúka sa nachádza pôvodná baroková kazateľnica z prvej polovice 18. storočia so sochou sv. Jána apoštola na vrchole. Oproti nej stojí menšia krstiteľnica v klasicistickom slohu z druhej polovice 18. storočia so sochou sv. Jána Krstiteľa.

Vedľa kazateľnice je oltár Panny Márie z barokového obdobia s obrazom Ružencovej Panny Márie s Ježiškom. Oltár vedľa krstiteľnice je zasvätený Božskému Srdcu Ježišovmu.

Prečo navštíviť kostol sv. Jozefa v Kútoch?

Kostol sv. Jozefa v Kútoch predstavuje jedinečnú ukážku barokovej architektúry na Záhorí. Jeho bohatá história siahajúca do začiatku 18. storočia ponúka návštevníkom fascinujúci pohľad do minulosti tejto oblasti.

Okrem architektonickej hodnoty zaujme kostol aj svojím interiérom s pôvodnými barokovými prvkami. Medzi najcennejšie patrí kazateľnica, oltáre a liturgické predmety. Milovníci umenia ocenia aj novšie diela, napríklad ikonu sv. Gorazda od akademického maliara Mikuláša Klimčáka.

Návšteva kostola sv. Jozefa môže byť súčasťou širšieho objavovania Záhoria, jeho histórie a kultúrneho dedičstva. Kostol je nielen miestom duchovného života, ale aj svedkom odhodlania a obetavosti predchádzajúcich generácií, ktoré napriek skromným podmienkam dokázali vybudovať tento architektonický skvost.

Ak teda plánujete výlet na Záhorie, určite nevynechajte návštevu tohto výnimočného kostola, ktorý už takmer 300 rokov stojí ako symbol viery a kultúrneho dedičstva regiónu.


Sobotištská pätnástka oslavuje 41 rokov: Pridajte sa k turistickému sviatku v srdci prírody!


Obec Sobotište sa aj tento rok stane dejiskom obľúbeného turistického pochodu Sobotištská pätnástka, ktorý v roku 2025 píše už svoju 41. kapitolu. Podujatie, ktoré každoročne láka stovky milovníkov prírody, tentokrát nesie aj silný historický odkaz – účastníci si spoločne pripomenú 80. výročie víťazstva nad fašizmom. Organizátori z Klubu slovenských turistov Sobotište opäť pripravili atraktívny program, ktorý spája pohyb, zážitky a …


Continue reading  

Krojované slávnosti – medzinárodný festival, ktorý spája kultúry a generácie


Milovníci folklóru, pozor! Detský folklórny súbor Juránek vás srdečne pozýva na jedinečnú udalosť roka. V sobotu 10. mája 2025 sa priestranstvo pri Kultúrnom dome v Borskom Svätom Jure premení na živú prehliadku ľudových tradícií počas 11. ročníka Krojovaných slávností. Festival tento rok privíta približne 430 účinkujúcich z rôznych kútov sveta. Môžete sa tešiť na vystúpenia až 12 folklórnych súborov, muzík …


Continue reading  

Veľká Noc plná zábavy v Golfballs: Čokoládové vajíčka, dielničky a animácie pre deti!


Pripravte sa na nezabudnuteľnú Veľkú Noc v golfovom centre Golfballs v Šajdíkových Humenciach! V nedeľu 20. apríla 2025 od 10:30 hod. sa deti aj dospelí môžu tešiť na pestrý program plný radosti, smiechu a veľkonočných tradícií. Hlavným lákadlom bude hľadanie čokoládových vajíčok a zajačikov, ktoré potešia každého malého návštevníka. Okrem toho sú pripravené kreatívne dielničky a animácie, ktoré zaručene zabavia …


Continue reading