V rámci rekonštrukcie historickej budovy Pracháreň v Trnave, ktorá začala v lete 2024, prebehol archeologický prieskum. Tento výskum priniesol množstvo zaujímavých objavov, ktoré priblížili históriu mesta od 13. storočia až po súčasnosť. „Nehnuteľné archeologické nálezy reprezentujú archeologické kontexty a torzá architektúr,“ uviedol archeológ Robert Iván, ktorý prieskum viedol.
Archeologický výskum odhalil výnimočné historické nálezy v Trnave
Medzi objavenými artefaktmi sa našlo približne šesťsto fragmentov keramických nádob ako hrnce, poháre, džbány či misy. Objavy dopĺňajú fragmenty kachlíc z keramických pecí, sklenené nádoby, keramická fajka, železný nožík, pracka z topánok a ďalšie predmety dennej potreby. Archeológovia dokonca odkryli kostrové zvyšky králikov, možno morky, a ulity slimákov, ktoré ponúkajú pohľad na stravovacie návyky trnavských obyvateľov v minulosti.
História Prachárne: od mongolského vpádu po súčasnosť
Najstarším objavom bol fragment drevenej stavby, ktorá zanikla približne počas mongolského vpádu v rokoch 1241 – 1242. „Najstaršia drevozemná stavba musela zaniknúť v masívnom požiarnom horizonte, ktorý súvisí zrejme s vypálením mesta Mongolmi,“ vysvetľuje Iván. Po zániku tejto stavby nasledovali významné stavebné úpravy, vrátane výstavby menšej tehlovej budovy v druhej polovici 13. storočia.
Na tomto mieste sa tiež našli zvyšky pravdepodobnej studne a odpadovej šachty, ktoré dokumentujú každodenný život v rôznych historických obdobiach. Zaujímavým objavom bol aj fragment barokovej kanalizácie, ktorá pravdepodobne vznikla na začiatku 19. storočia.
Robert Iván zdôrazňuje význam týchto nálezov: „Táto malá plocha zostala ako osamotený ostrovček medzi základmi okolitých budov. Poskytuje veľmi pekný prierez historického vývoja tejto polohy v jadre mesta.“

Budúcnosť nálezov a rekonštrukcia Prachárne
Všetky objavené predmety sú v súčasnosti podrobené rekonštrukcii a analýze. V budúcnosti by mohli byť vystavené v múzeu, kde by priblížili históriu Trnavy širokej verejnosti. „Robíme maximum pre znovuobjavenie histórie Trnavy. Podporujeme ďalšie archeologické výskumy, ktoré nám pomáhajú odhaľovať zabudnuté príbehy nášho mesta,“ uviedol primátor Trnavy Peter Bročka.
Rekonštrukcia samotnej Prachárne, ktorá si vyžiadala investíciu viac než štyri milióny eur, by mala byť dokončená v júni 2025. Budova, ktorú navrhla Fakulta architektúry a dizajnu STU v spolupráci s Bellušovými ateliérmi, poskytne priestor pre divadlo pre deti a mládež, ako aj prevádzku nadväzujúcu na tradíciu legendárneho mliečneho baru.
Zachovanie histórie pre budúce generácie
Pracháreň je dôkazom, že história môže byť ukrytá doslova pod našimi nohami. Vďaka rekonštrukcii a archeologickému výskumu sa podarilo odhaliť unikátne kapitoly z minulosti Trnavy, ktoré tvoria základ identity mesta. Obyvatelia i návštevníci Trnavy sa tak môžu tešiť na nové príležitosti, ako sa priblížiť k histórii a kultúre tohto výnimočného miesta.
Rekonštrukcia Prachárne nie je len o obnove budovy, ale aj o zachovaní historických hodnôt, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou života v Trnave. Ako uviedol primátor Bročka: „Naše dejiny sú základom našej identity a chceme ich zachovať pre budúce generácie.“