Vodná nádrž Sĺňava, vybudovaná koncom 50. rokov minulého storočia ako súčasť madunickej hydroelektrárne, sa časom stala jedným z najvýznamnejších prírodných území na Slovensku.
Sĺňava – prírodný skvost Piešťan
Táto 430-hektárová plocha, ktorá vznikla na juhovýchodnej hranici Piešťan, presahuje svoj pôvodný utilitárny účel a predstavuje významnú ekologickú lokalitu. „Údolím Váhu sa vinie dôležitá migračná cesta vtákov,“ poznamenávajú ornitológovia. Táto trasa slúži ako odpočinková stanica pre množstvo vtáčích druhov počas ich jarného i jesenného ťahu.
Bohatosť druhov na Sĺňave
Sĺňava je domovom aj dočasnou zastávkou pre širokú škálu vtáctva. Medzi návštevníkmi nájdeme kačice, husy, volavky či pobrežníkov. Zriedkavé druhy ako volavka purpurová, turpan čierny či pomorník príživný sú len niektoré z unikátov, ktoré tu možno pozorovať. „Niekedy sa môžeme stretnúť aj s vtákmi pochádzajúcimi z ďalekých kontinentov,“ uvádzajú odborníci. Príklady zahŕňajú plameniaka ružového, labuť čiernu alebo ibisa posvätného.
Významné zimovisko v Európe
Mierne klimatické podmienky Piešťan a termálne pramene zabezpečujú, že voda na niektorých miestach Sĺňavy nezamŕza ani počas najtuhších zím. Táto výhoda robí z nádrže jedno z najvýznamnejších zimovísk vtáctva na Slovensku. Zimujú tu vzácne druhy ako strnádka snežná či snehárka vrchovská. Sliepočka zelenonohá je charakteristickým obyvateľom tejto oblasti počas chladných mesiacov.
Vtáčí ostrov – oáza pre hniezdenie
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia ornitológ Viliam Kubán vytvoril na pravobrežnej hrádzi zelenú enklávu, ktorá sa stala dôležitou oázou pre vtáctvo. V roku 1972 vznikol navyše malý ostrovček uprostred priehrady, ktorý dnes hostí viac ako 7000 párov čajok smejivých. Tento ostrov, známy ako Vtáčí ostrov, sa stal jedinečným miestom hniezdenia aj pre druhy ako čajka bielohlavá, čajka sivá či rybár riečny, ktorý patrí medzi ohrozené druhy v rámci EÚ.
Sĺňava ako chránené územie
V roku 1980 bola Sĺňava zaradená do siete chránených území Slovenskej republiky. Chránený areál s rozlohou 691 hektárov zahŕňa najväčšiu koncentráciu čajkovitých vtákov na Slovensku. Táto lokalita je dnes právom považovaná za významné vtáčie územie v rámci celej Európskej únie.
Ochrana a starostlivosť o unikátnu lokalitu
Sĺňava je nielen miestom plným prírodných krás, ale aj výzvou pre ľudí. Ako poznamenávajú odborníci, táto oblasť si zaslúži našu pozornosť, úctu a starostlivosť. Správne hospodárenie a ohľaduplnosť voči prírode sú kľúčové pre zachovanie tohto jedinečného ekosystému aj pre budúce generácie.
Sĺňava je miestom, kde sa stretáva krása prírody s jedinečnou biodiverzitou. Pre všetkých milovníkov prírody a vtáctva je návšteva tejto lokality nezabudnuteľným zážitkom.
Zdroj: https://www.pic-piestany.sk/ Kornel Duffek