Kostol Sedembolestnej Panny Márie, Žlkovce

Obec Žlkovce, nachádzajúca sa v Hlohovec, je síce malá, no ukrýva v sebe bohatú históriu a významné pamiatky. Hoci má len približne 660 obyvateľov, prvá písomná zmienka o nej pochádza už z roku 1229. Na území obce sa však našli stopy osídlenia siahajúce až do obdobia neolitu.


História obce

Žlkovce patrili k nitrianskemu hradu a obyvateľstvo sa živilo prevažne poľnohospodárstvom. V obci sa nachádzala aj tehelňa. Napriek svojej veľkosti sa Žlkovce môžu pochváliť významnou dominantou, ktorou je rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie.

Kostol Sedembolestnej Panny Márie

Jednoloďový kostol so vstavanou vežou a rovným uzáverom presbytéria bol postavený v roku 1811 v klasicistickom štýle. Neskôr, v rokoch 1843 a 1887, prešiel úpravami v novoempírovom slohu. Pôvodne bol zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, no po prestavbách ho zasvätili Panne Márii Ružencovej. V 80. rokoch minulého storočia sa patrocínium kostola vrátilo k Sedembolestnej Panne Márii.

Exteriér kostola

Vstavaná hranolová veža štvorcového pôdorysu sa týči v priečelí kostola. Hoci je pomerne nízka, zaujme svojimi štyrmi zvukovými oknami so žalúziami v hornej časti, zaklenutými do oblúka. Strechu veže tvorí štvorboký ihlan s plechovou krytinou, ukončený baňkou a kovovým krížom. Vo veži sa nachádzajú zvony z rokov 1846 a 1921.

Vchod do kostola, umiestnený v strede dolnej časti priečelia, obklopuje rizalit veže a dve trojuholníkové štítové krídla. Po pravej strane vchodu je na múre osadený drevený kríž sv. misii z rokov 1926, 1935, 1945 a 1994. Nad vchodom sa nachádzajú dva výklenky so soškami Ježiša Krista a Panny Márie a nápis IHS. Tretia nika priamo nad vchodom ukrýva sošku Panny Márie držiacej v náručí Ježiša Krista sňatého z kríža.

Interiér kostola

Loď kostola má rovný strop a obdĺžnikové okná v hornej časti zaklenuté. K lodi je pristavená sakristia. Pôvodný pseudogotický hlavný oltár z roku 1918 nahradili novým oltárom z kovu a farebného skla s výjavom Krista.

Kostol Sedembolestnej Panny Márie, Žlkovce Autor: Vladimír Miček

Kostol Sedembolestnej Panny Márie, Žlkovce Autor: Vladimír Miček

Rekonštrukcia kostola

V roku 1986 prešiel kostol rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zahŕňala opravu exteriéru, prebudovanie sakristie, výmenu dlažby lode a okien. Po tejto rekonštrukcii kostol slávnostne vysvätil biskup Ján Sokol.

Kostol je nielen pamiatkou, ale aj dôkazom bohatej histórie obce

Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Žlkovciach je nielen významnou pamiatkou, ale aj dôkazom bohatej histórie tejto malej obce. Vďaka svojej jedinečnej architektúre a starostlivej rekonštrukcii si zaslúži pozornosť návštevníkov a veriacich. Nachádza sa v centre obce a je ľahko dostupný pre každého, kto túži obdivovať jeho krásu a ponoriť sa do histórie Žlkoviec.


Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading  

Vážsky prológ: Nezabudnuteľná cyklojazda plná dobrodružstva a krásnych výhľadov


Už túto nedeľu, 24. marca 2024, sa uskutoční úžasný cyklistický zážitok s názvom Vážsky prológ. Táto nesúťažná cyklojazda ponúka skvelú príležitosť na pohyb, zábavu a spoznávanie nových miest a ľudí s rovnakou vášňou pre bicykel. Trasa a program Dobrodružstvo sa začína v malebnom mestečku Hlohovec, na železničnej stanici o 13:00 hod. Odtiaľ sa pelotón vydá na pútavú 44-kilometrovú cestu cez …


Continue reading  

Pamätná tabuľka sa vrátila na Hlohovský zámok


Po viac ako dvoch dekádach sa do kaplnky na Hlohovskom zámku vrátila dôležitá súčasť jej histórie. Pamätná tabuľka, ktorá bola pôvodne osadená po rekonštrukcii kaplnky v roku 1995, našla v týchto dňoch svoje miesto. Táto udalosť je významným míľnikom v dlhej histórii kaplnky, ktorá prešla obdobím obnovy aj zanedbávania. Hlohovský zámok – Cesta tabuľky a kaplnky v čase Kaplnka, ako …


Continue reading