Kostol Sedembolestnej Panny Márie, Žlkovce

Obec Žlkovce, nachádzajúca sa v Hlohovec, je síce malá, no ukrýva v sebe bohatú históriu a významné pamiatky. Hoci má len približne 660 obyvateľov, prvá písomná zmienka o nej pochádza už z roku 1229. Na území obce sa však našli stopy osídlenia siahajúce až do obdobia neolitu.


História obce

Žlkovce patrili k nitrianskemu hradu a obyvateľstvo sa živilo prevažne poľnohospodárstvom. V obci sa nachádzala aj tehelňa. Napriek svojej veľkosti sa Žlkovce môžu pochváliť významnou dominantou, ktorou je rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie.

Kostol Sedembolestnej Panny Márie

Jednoloďový kostol so vstavanou vežou a rovným uzáverom presbytéria bol postavený v roku 1811 v klasicistickom štýle. Neskôr, v rokoch 1843 a 1887, prešiel úpravami v novoempírovom slohu. Pôvodne bol zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, no po prestavbách ho zasvätili Panne Márii Ružencovej. V 80. rokoch minulého storočia sa patrocínium kostola vrátilo k Sedembolestnej Panne Márii.

Exteriér kostola

Vstavaná hranolová veža štvorcového pôdorysu sa týči v priečelí kostola. Hoci je pomerne nízka, zaujme svojimi štyrmi zvukovými oknami so žalúziami v hornej časti, zaklenutými do oblúka. Strechu veže tvorí štvorboký ihlan s plechovou krytinou, ukončený baňkou a kovovým krížom. Vo veži sa nachádzajú zvony z rokov 1846 a 1921.

Vchod do kostola, umiestnený v strede dolnej časti priečelia, obklopuje rizalit veže a dve trojuholníkové štítové krídla. Po pravej strane vchodu je na múre osadený drevený kríž sv. misii z rokov 1926, 1935, 1945 a 1994. Nad vchodom sa nachádzajú dva výklenky so soškami Ježiša Krista a Panny Márie a nápis IHS. Tretia nika priamo nad vchodom ukrýva sošku Panny Márie držiacej v náručí Ježiša Krista sňatého z kríža.

Interiér kostola

Loď kostola má rovný strop a obdĺžnikové okná v hornej časti zaklenuté. K lodi je pristavená sakristia. Pôvodný pseudogotický hlavný oltár z roku 1918 nahradili novým oltárom z kovu a farebného skla s výjavom Krista.

Kostol Sedembolestnej Panny Márie, Žlkovce Autor: Vladimír Miček

Kostol Sedembolestnej Panny Márie, Žlkovce Autor: Vladimír Miček

Rekonštrukcia kostola

V roku 1986 prešiel kostol rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zahŕňala opravu exteriéru, prebudovanie sakristie, výmenu dlažby lode a okien. Po tejto rekonštrukcii kostol slávnostne vysvätil biskup Ján Sokol.

Kostol je nielen pamiatkou, ale aj dôkazom bohatej histórie obce

Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Žlkovciach je nielen významnou pamiatkou, ale aj dôkazom bohatej histórie tejto malej obce. Vďaka svojej jedinečnej architektúre a starostlivej rekonštrukcii si zaslúži pozornosť návštevníkov a veriacich. Nachádza sa v centre obce a je ľahko dostupný pre každého, kto túži obdivovať jeho krásu a ponoriť sa do histórie Žlkoviec.


Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Nový rozmer zážitku na vyhliadke Šianec


Vyhliadka Šianec v Hlohovci sa môže pochváliť novou infotabuľou, ktorá obohacuje výletnícky zážitok pre návštevníkov. Prepojenie histórie a moderného turizmu Táto novinka vznikla vďaka spolupráci medzi mestom Hlohovec a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pridáva tak nový rozmer k poznávaniu a užívaniu krás tohto malebného miesta. Pôvodná tabuľa z roku 2005 už nespĺňala estetické a informačné požiadavky, preto bolo potrebné ju …


Continue reading  

Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading