Mestská veža, Trnava

Mestská veža je už pol tisícročie neprehliadnuteľnou dominantou mesta Trnava. Týči sa do výšky takmer 60 metrov a ukrýva vo svojich útrobách množstvo zaujímavostí. Poďme sa spoločne ponoriť do jej bohatej histórie a objaviť, čo všetko táto impozantná stavba ponúka.


História veže

Príbeh Mestskej veže sa začína písať v roku 1574. Legenda hovorí o majstrovi Jakubovi, ktorý sa zaviazal, že vežu nielen začne stavať, ale aj dokončí. Výstavba sa stala zmyslom jeho života a v deň dokončenia sa v meste rozozvučali všetky zvony. Majster vydýchol naposledy so slovami: “Dokázal som to.”

Dôvody výstavby

Hlavným dôvodom výstavby veže bolo zvýšenie obranyschopnosti mesta, najmä v časoch tureckých nájazdov. Trnava síce mala mohutné hradby, no chýbal bod s dobrým výhľadom do okolia. Ďalším dôvodom bola ochrana pred požiarmi. Na poschodí býval strážnik, ktorý hlásil čas a signalizoval prípadné nebezpečenstvo.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Symbol prosperity

Trnava bola bohaté a prosperujúce mesto, čoho dôkazom bolo aj udelenie kráľovských výsad Belom IV. v roku 1238. Typickým symbolom prosperity v renesancii boli práve veže a tá trnavská je jednou z najdominantnejších na Slovensku.

Zaujímavosti veže

Veža ukrýva unikátny mechanický hodinový stroj z dielne Franza Langa z roku 1729. Ďalšími zaujímavosťami sú slnečné hodiny nad vstupom do Turistického informačného centra, pozlátená socha Panny Márie Immaculaty s tvárou z oboch strán a barokový záchod na poschodí, kde sa nachádza hodinový stroj.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Vyhliadka z veže

Ochodza Mestskej veže sa nachádza vo výške 29 metrov a k jej dosiahnutiu treba prekonať 143 schodov. Odmena je však jedinečný pohľad nielen na mesto, ale aj na trnavskú rovinu a Malé Karpaty.

Mestská veža je symbolom prestíže a prosperity

Renesančná Mestská veža v Trnave je symbolom prestíže a prosperity mesta. Vznikla v čase tureckého nebezpečenstva ako súčasť obranného systému a slúžila aj na ochranu pred požiarmi. Napriek snahe o radikálnu prestavbu v 19. storočí si zachovala svoj pôvodný renesančný vzhľad. Dnes je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá ponúka nezabudnuteľný zážitok a pohľad na mesto i jeho okolie.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček


Spoznajte život sv. Františka na Bielonedeľnej púti na Katarínke


Dobrovoľníci z Katarínky a ich priaznivci sa aj tento rok stretnú na tradičnej Bielonedeľnej púti na Katarínke. Podujatie sa uskutoční 7. apríla 2024 a jeho cieľom bude kostol svätej Kataríny Alexandrijskej. Púť je vhodná pre všetkých, vrátane rodín s deťmi. Začiatok púte Púť začne o 10:15 na železničnej zastávke Buková. Na miesto je možné dostať sa vlakom z Trnavy s …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading  

Trnava sa pripravuje na vítanie jari folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu


Mesto Trnava sa chystá privítať jar tradičným folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu. Už 24. marca 2024 sa pred radnicou na pešej zóne, ktorú v týchto dňoch skrášľujú kraslice a pestrofarebné ozdoby od detí z materských a základných škôl, začne o 15. hodine vynášanie Moreny a prinášanie Letečka. Folklórne súbory, remeselné stánky a divadlo “Podujatie spestrí výzdoba mesta, hudba, spev aj …


Continue reading