Mestská veža, Trnava

Mestská veža je už pol tisícročie neprehliadnuteľnou dominantou mesta Trnava. Týči sa do výšky takmer 60 metrov a ukrýva vo svojich útrobách množstvo zaujímavostí. Poďme sa spoločne ponoriť do jej bohatej histórie a objaviť, čo všetko táto impozantná stavba ponúka.


História veže

Príbeh Mestskej veže sa začína písať v roku 1574. Legenda hovorí o majstrovi Jakubovi, ktorý sa zaviazal, že vežu nielen začne stavať, ale aj dokončí. Výstavba sa stala zmyslom jeho života a v deň dokončenia sa v meste rozozvučali všetky zvony. Majster vydýchol naposledy so slovami: “Dokázal som to.”

Dôvody výstavby

Hlavným dôvodom výstavby veže bolo zvýšenie obranyschopnosti mesta, najmä v časoch tureckých nájazdov. Trnava síce mala mohutné hradby, no chýbal bod s dobrým výhľadom do okolia. Ďalším dôvodom bola ochrana pred požiarmi. Na poschodí býval strážnik, ktorý hlásil čas a signalizoval prípadné nebezpečenstvo.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Symbol prosperity

Trnava bola bohaté a prosperujúce mesto, čoho dôkazom bolo aj udelenie kráľovských výsad Belom IV. v roku 1238. Typickým symbolom prosperity v renesancii boli práve veže a tá trnavská je jednou z najdominantnejších na Slovensku.

Zaujímavosti veže

Veža ukrýva unikátny mechanický hodinový stroj z dielne Franza Langa z roku 1729. Ďalšími zaujímavosťami sú slnečné hodiny nad vstupom do Turistického informačného centra, pozlátená socha Panny Márie Immaculaty s tvárou z oboch strán a barokový záchod na poschodí, kde sa nachádza hodinový stroj.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Vyhliadka z veže

Ochodza Mestskej veže sa nachádza vo výške 29 metrov a k jej dosiahnutiu treba prekonať 143 schodov. Odmena je však jedinečný pohľad nielen na mesto, ale aj na trnavskú rovinu a Malé Karpaty.

Mestská veža je symbolom prestíže a prosperity

Renesančná Mestská veža v Trnave je symbolom prestíže a prosperity mesta. Vznikla v čase tureckého nebezpečenstva ako súčasť obranného systému a slúžila aj na ochranu pred požiarmi. Napriek snahe o radikálnu prestavbu v 19. storočí si zachovala svoj pôvodný renesančný vzhľad. Dnes je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá ponúka nezabudnuteľný zážitok a pohľad na mesto i jeho okolie.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček


Letnú prehliadku Smoleníc môžu návštevníci absolvovať bez auta


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pokračuje v organizácii letných komentovaných prehliadok po celom regióne. Ďalšou zastávkou je turistami obľúbená obec Smolenice. Záujemcovia budú mať v sobotu 20. júla príležitosť spoznať praveké hradisko Molpír, ale aj hrobku rodiny Pálffyovcov. Tohtoročné komentované prehliadky odštartovali koncom mája a prilákali návštevníkov do stredovekého podzemia Trnavy i najväčšieho súkromného rozária na Slovensku. Počas tretej …


Continue reading  

Do Jaslovských Bohuníc sa vracia Countryfest Bohunice


Sviatkom pre všetkých priaznivcov hudby country, folku a príbuzných žánrov bude festival Countryfest Bohunice. Obľúbené rodinné podujatie sa uskutoční v prírodnom amfiteátri počas víkendu od 19. do 21. júla. Na podujatie, ktoré každoročne organizuje obec Jaslovské Bohunice zavíta známy slovenský spevák Adam Ďurica a návštevníci sa počas troch letných dní môžu tešiť tiež na českého pesničkára Pokáča, a takisto na …


Continue reading  

Blíži sa Trnavský jazzyk


Už 21. ročník obľúbeného trnavského džezového festivalu odštartuje v pondelok 15. júla a prinesie do Trnavy až pätnásť vystúpení, ktoré si budú môcť návštevníci vychutnať na pešej zóne a na Nádvorí. V tomto roku si budú môcť návštevníci vychutnať päť džezových večerov priamo na pešej zóne alebo na Nádvorí, pričom Trnavský jazzyk sa začína v pondelok 15. júla a potrvá …


Continue reading