Galéria Jána Koniarka, Trnava

Galéria Jána Koniarka v Trnave je významnou kultúrnou inštitúciou, ktorá sa zameriava na prezentáciu výtvarného umenia 20. a 21. storočia. Nesie meno slávneho slovenského sochára Jána Koniarka, ktorý žil a tvoril v Trnave.


Sídlo galérie

Od roku 1922 sídli galéria v bývalej veľkostatkárskej vile nazývanej Kopplova vila. Táto impozantná budova poskytuje dôstojné priestory pre výstavy a expozície. Súčasťou galérie je aj odborná knižnica, ktorá ukrýva vzácne a zaujímavé publikácie.

Stále expozície

Sochár Ján Koniarek

V roku 2002 galéria otvorila stálu expozíciu venovanú tvorbe Jána Koniarka, zakladateľa moderného slovenského sochárstva. Nachádza sa tu približne 60 jeho diel a návštevníci majú jedinečnú možnosť dotknúť sa väčšiny exponátov, čo robí z tejto expozície slovenský unikát.

Klenoty domova

Expozícia “Klenoty domova” predstavuje zlatý fond galérie z rokov 1900 -1960. Návštevníci môžu obdivovať klasické motívy a žánre tohto obdobia v médiu maľby a sochárstva.

Galéria portrétov

Vo vstupnom schodiskovom priestore Kopplovej vily sa nachádza stála expozícia portrétneho maliarstva od konca 18. storočia po súčasnosť. Sústreďuje sa na autorov, ktorí pôsobili alebo sa narodili v trnavskom regióne.

Galéria Jána Koniarka, Trnava

Galéria Jána Koniarka, Trnava

Medzinárodné aktivity

Galéria Jána Koniarka je od roku 1991 hlavným usporiadateľom medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátovej tvorby – Trienále plagátu Trnava (TPT). Táto prestížna udalosť priťahuje pozornosť umelcov a milovníkov umenia z celého sveta.

Návšteva galérie je nevšedným zážitkom

Návšteva Galérie Jána Koniarka v Trnave je nevšedným zážitkom pre každého milovníka umenia. Okrem stálych expozícií ponúka galéria aj množstvo zaujímavých výstav a podujatí. Ak sa chystáte do Trnavy, určite nevynechajte túto pozoruhodnú kultúrnu inštitúciu.


Objavte región Trnava – od stredovekého podzemia až po rozkvitnuté rozárium


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism (Región Trnava) pripravila pre návštevníkov jedinečnú možnosť spoznať najzaujímavejšie miesta v regióne. Od 24. mája do konca augusta sa záujemcovia môžu zúčastniť komentovaných prehliadok, ktoré ich zavedú do stredovekého podzemia, najväčšieho rozária na Slovensku či na praveké hradisko. Prehliadky sú naplánované v šiestich termínoch a prispôsobené obdobiu kvitnutia rozária v Dolnej Krupej. Podzemné mesto …


Continue reading  

Vzácny nález v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave


Trnavské historické zlatnícke remeslo sa môže pochváliť ďalším vzácnym artefaktom. Počas obnovy exteriéru severnej veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave bol objavený neskorogotický pozlátený, bohato zdobený kalich. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad. Nález sa podaril vďaka narušeniu murárskej plenty, ktorá odkryla dutinu v murive. V tejto dutine sa ukrýval vzácny kalich zabalený v papieri. Spôsob uloženia a miesto nálezu naznačujú, …


Continue reading  

Kaštieľ vo Voderadoch získal ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka


Kaštieľ vo Voderadoch, národná kultúrna pamiatka, sa môže pochváliť získaním prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Toto ocenenie si vyslúžil vďaka systematickému, vysokoodbornému a esteticky zvládnutému prístupu k obnove a reštaurovaniu s rešpektom k zachovaným pamiatkovým hodnotám rozsiahleho komplexu. História obce a kaštieľa Voderady sú veľmi starým sídelným útvarom, ktorý sa prvýkrát spomína v stredovekých písomných prameňoch už v …


Continue reading