Západoslovenské múzeum, Trnava

Západoslovenské múzeum v Trnave je regionálne vlastivedné múzeum, ktoré dokumentuje históriu a kultúru Trnavského kraja. Okrem toho sa špecializuje na rôzne oblasti ako festival Dobrofest, dejiny knižnej kultúry, kampanológiu, tehliarstvo a osobnosti ako Mikuláš Schneider Trnavský či Anton Bernolák.


História múzea

Západoslovenské  múzeum bolo založené v roku 1954 ako Krajské múzeum. Postupne sa formovali jeho odborné oddelenia a zbierky, pričom významný podiel na tom mal zberateľ Štefan Cyril Parrák. Prvé expozície boli sprístupnené v 70. rokoch 20. storočia. Od roku 2002 je zriaďovateľom múzea Trnavský samosprávny kraj.

Budova múzea

Múzeum sídli v budove bývalého klariského kláštora, ktorý sa spomína už v 13. storočí. Najstaršou časťou je stredné kláštorné krídlo, no súčasný vzhľad ovplyvnila najmä prestavba po požiari v 17. storočí. Po zrušení rádu klarisiek v roku 1782 budova slúžila rôznym účelom, kým ju nezískalo múzeum.

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Súčasťou kláštorného komplexu je aj gotický kostol, ktorý začali klarisky budovať v 13. storočí. Počas storočí prešiel viacerými úpravami, ktoré mu dali súčasnú podobu. Interiér nezreštaurovaného kostola je príležitostne prístupný verejnosti.

Múzeum knižnej kultúry – Oláhov seminár

V budove postavenej ostrihomským arcibiskupom Mikulášom Oláhom v 16. storočí sa nachádza Múzeum knižnej kultúry. Okrem expozícií venovaných Pavlovi Jantauschovi a Williamovi Schifferovi sa tu konajú výstavy a podujatia zamerané na knižnú kultúru.

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

V dome, kde žil a tvoril hudobný skladateľ Mikuláš Schneider Trnavský, sa nachádza expozícia venovaná jeho životu a dielu. Okrem toho je tu sprístupnená aj expozícia Dvorana slávy dobra.

Múzeum ponúka možnosť spoznať históriu a kultúru regiónu

Západoslovenské múzeum v Trnave ponúka návštevníkom možnosť spoznať bohatú históriu a kultúru regiónu. Vďaka rôznorodým expozíciám a výstavám si tu každý nájde niečo zaujímavé. Ak sa teda chystáte do Trnavy, určite nevynechajte návštevu tohto múzea.

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček


Spoznajte život sv. Františka na Bielonedeľnej púti na Katarínke


Dobrovoľníci z Katarínky a ich priaznivci sa aj tento rok stretnú na tradičnej Bielonedeľnej púti na Katarínke. Podujatie sa uskutoční 7. apríla 2024 a jeho cieľom bude kostol svätej Kataríny Alexandrijskej. Púť je vhodná pre všetkých, vrátane rodín s deťmi. Začiatok púte Púť začne o 10:15 na železničnej zastávke Buková. Na miesto je možné dostať sa vlakom z Trnavy s …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading  

Trnava sa pripravuje na vítanie jari folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu


Mesto Trnava sa chystá privítať jar tradičným folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu. Už 24. marca 2024 sa pred radnicou na pešej zóne, ktorú v týchto dňoch skrášľujú kraslice a pestrofarebné ozdoby od detí z materských a základných škôl, začne o 15. hodine vynášanie Moreny a prinášanie Letečka. Folklórne súbory, remeselné stánky a divadlo “Podujatie spestrí výzdoba mesta, hudba, spev aj …


Continue reading