Západoslovenské múzeum, Trnava

Západoslovenské múzeum v Trnave je regionálne vlastivedné múzeum, ktoré dokumentuje históriu a kultúru Trnavského kraja. Okrem toho sa špecializuje na rôzne oblasti ako festival Dobrofest, dejiny knižnej kultúry, kampanológiu, tehliarstvo a osobnosti ako Mikuláš Schneider Trnavský či Anton Bernolák.


História múzea

Západoslovenské  múzeum bolo založené v roku 1954 ako Krajské múzeum. Postupne sa formovali jeho odborné oddelenia a zbierky, pričom významný podiel na tom mal zberateľ Štefan Cyril Parrák. Prvé expozície boli sprístupnené v 70. rokoch 20. storočia. Od roku 2002 je zriaďovateľom múzea Trnavský samosprávny kraj.

Budova múzea

Múzeum sídli v budove bývalého klariského kláštora, ktorý sa spomína už v 13. storočí. Najstaršou časťou je stredné kláštorné krídlo, no súčasný vzhľad ovplyvnila najmä prestavba po požiari v 17. storočí. Po zrušení rádu klarisiek v roku 1782 budova slúžila rôznym účelom, kým ju nezískalo múzeum.

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Súčasťou kláštorného komplexu je aj gotický kostol, ktorý začali klarisky budovať v 13. storočí. Počas storočí prešiel viacerými úpravami, ktoré mu dali súčasnú podobu. Interiér nezreštaurovaného kostola je príležitostne prístupný verejnosti.

Múzeum knižnej kultúry – Oláhov seminár

V budove postavenej ostrihomským arcibiskupom Mikulášom Oláhom v 16. storočí sa nachádza Múzeum knižnej kultúry. Okrem expozícií venovaných Pavlovi Jantauschovi a Williamovi Schifferovi sa tu konajú výstavy a podujatia zamerané na knižnú kultúru.

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

V dome, kde žil a tvoril hudobný skladateľ Mikuláš Schneider Trnavský, sa nachádza expozícia venovaná jeho životu a dielu. Okrem toho je tu sprístupnená aj expozícia Dvorana slávy dobra.

Múzeum ponúka možnosť spoznať históriu a kultúru regiónu

Západoslovenské múzeum v Trnave ponúka návštevníkom možnosť spoznať bohatú históriu a kultúru regiónu. Vďaka rôznorodým expozíciám a výstavám si tu každý nájde niečo zaujímavé. Ak sa teda chystáte do Trnavy, určite nevynechajte návštevu tohto múzea.

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček

Západoslovenské múzeum, Trnava Autor: Vladimír Miček


Letnú prehliadku Smoleníc môžu návštevníci absolvovať bez auta


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pokračuje v organizácii letných komentovaných prehliadok po celom regióne. Ďalšou zastávkou je turistami obľúbená obec Smolenice. Záujemcovia budú mať v sobotu 20. júla príležitosť spoznať praveké hradisko Molpír, ale aj hrobku rodiny Pálffyovcov. Tohtoročné komentované prehliadky odštartovali koncom mája a prilákali návštevníkov do stredovekého podzemia Trnavy i najväčšieho súkromného rozária na Slovensku. Počas tretej …


Continue reading  

Do Jaslovských Bohuníc sa vracia Countryfest Bohunice


Sviatkom pre všetkých priaznivcov hudby country, folku a príbuzných žánrov bude festival Countryfest Bohunice. Obľúbené rodinné podujatie sa uskutoční v prírodnom amfiteátri počas víkendu od 19. do 21. júla. Na podujatie, ktoré každoročne organizuje obec Jaslovské Bohunice zavíta známy slovenský spevák Adam Ďurica a návštevníci sa počas troch letných dní môžu tešiť tiež na českého pesničkára Pokáča, a takisto na …


Continue reading  

Blíži sa Trnavský jazzyk


Už 21. ročník obľúbeného trnavského džezového festivalu odštartuje v pondelok 15. júla a prinesie do Trnavy až pätnásť vystúpení, ktoré si budú môcť návštevníci vychutnať na pešej zóne a na Nádvorí. V tomto roku si budú môcť návštevníci vychutnať päť džezových večerov priamo na pešej zóne alebo na Nádvorí, pričom Trnavský jazzyk sa začína v pondelok 15. júla a potrvá …


Continue reading