Kaštieľ Štrkovec, Šoporňa

V malebnej osade, ktorá je časťou obce Šoporňa, sa v rokoch 1860 až 1870 vybudoval neoklasicistický kaštieľ Štrkovec.


Historické pozadie

Táto dvojpodlažná stavba sa pýši svojím trojosovým rizalitom na hlavnom priečelí, ktorý vrcholí rovnou atikou. K zaujímavostiam patrí aj pristavaný prízemný skleník na bočnej strane a secesné krídlo, ktoré k pôvodnej budove pribudlo neskôr.

Súčasná podoba a využitie

Dnes kaštieľ v obci Šoporňa slúži spoločensky prospešným účelom – nachádza sa tu Domov sociálnych služieb pre dospelých, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj. Tento domov, ktorý sa ujal starostlivosti o telesne a mentálne postihnuté osoby, disponuje kapacitou 55 lôžok. Kaštieľ a jeho priestory tým dýchajú novým životom a napĺňajú sa novým poslaním.

Budova nie je prístupná verejnosti

Kaštieľ Štrkovec, vzdialený 7 kilometrov od obce Šoporňa, bohužiaľ nie je prístupný verejnosti, ale jeho prítomnosť stále obohacuje lokálnu kultúru.

Atraktívne okolie kaštieľa

V jeho blízkosti sa nachádza niekoľko zaujímavých objektov., medzi ktoré patrí aj kaplnka zasvätená Panne Márií z konca 19. storočia. Fasáda kaplnky je zdobená dvoma štíhlymi vežami, ktoré sú ozdobené terčíkmi a zakončené ihlancovými helmicami. Centrálny portál s lomeným oblúkom je doplnený štítom, na ktorom je umiestnený ďalší terčík.

Súčasťou okolia je aj stará drevená vodáreň. Táto chátrajúca stavba, postavená pravdepodobne koncom 19. storočia, sa nachádza za kaplnkou pred kaštieľom a pridáva k tajomnému nádychu miesta.

Neďaleko od kaštieľa sa taktiež vypína chránený strom, Dub letný, ktorý je výnimočný svojím vekom presahujúcim 150 rokov, obvodom kmeňa 550 cm a priemerom koruny 10 metrov. Tento strom, oplotený a súkromne vlastnený, je dôkazom prírodnej krásy a histórie, ktorá sa v Štrkovci ukrýva.

Kaštieľ Štrkovec ako príklad úspešnej transformácie

Kaštieľ Štrkovec a jeho okolie sú fascinujúcim svedkom minulosti a príkladom úspešnej transformácie historického dedičstva na miesto súčasnej služby a starostlivosti. Aj keď kaštieľ nie je otvorený verejnosti, jeho príbeh a prírodné okolie ponúkajú návštevníkom a obyvateľom oblasti vzácny pohľad na bohatú históriu a kultúru regiónu.