Studnička pod Novosádkami, Mokrý Háj

Málokto pozná príbeh malej studničky v obci Mokrý Háj, nachádzajúcej sa v okrese Skalica.


Zázračná voda z Mokrého Hája

Studnička pod Novosádkami, kedysi slúžiaca občanom na občerstvenie, dnes leží na modrej cyklistickej trase Okruh pod vinohradmi, blízko Božích múk pod Novosádkami. S ňou je spojená povesť o dievčine, ktorá údajne získala späť zrak vďaka vode z tejto studničky. V reakcii na túto povesť bola pri studničke postavená kaplnka, známa ako ‘Očanská’, a zasadená lipa.

Od obnovy k súčasnosti

Obnova studničky, ktorá začala v roku 2016 a skončila dva roky neskôr, bola inšpirovaná starou povesťou. Aj napriek tomu, že studnička bola kedysi mimo obce, expanzia Mokrého Hája ju postupne vtiahla do svojho srdca. Dnes je studnička skrytá na konci ulice s novostavbami, avšak vďaka úzkej vykosenej cestičke od Božích múk je prístupná pre turistov a cykloturistov, ktorí hľadajú osvieženie alebo chvíľu pokojného oddychu.

Spoločná práca a výzvy

Začiatky obnovy studničky neboli jednoduché. Napriek obavám o prítok vody a hrozbe podmytia základov sa miestnym podarilo studničku zachrániť. Postupne sa k projektu pridávali ďalší dobrovoľníci, ktorí pomohli nielen s obnovou studničky, ale aj s oživením jej okolia.

Budúcnosť studničky

Plány do budúcnosti zahŕňajú úpravu prístupu k studničke a pridanie lavičiek pre návštevníkov. Tieto kroky majú za cieľ ešte viac zatraktívniť toto miesto pre obyvateľov aj návštevníkov.

Studnička opäť v srdciach ľudí

Studnička v Mokrom Háji sa opäť stáva obľúbeným miestom pre miestnych. Príbehy o jej zázračnej vode a úsilí obyvateľov o jej obnovu pritiahli pozornosť mnohých, ktorí ju navštevujú za účelom oddychu alebo dokonca s vierou v jej liečivú moc. Tento kúsok dedičstva tak ožíva novým životom, pripomínajúc nám silu spoločenstva a tradícií, ktoré spájajú.