Náučný chodník mikroregiónu Poniklec

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec ponúkne nezabudnuteľnú prechádzku po malebnom regióne na rozhraní Považského Inovca a Podunajskej pahorkatiny. Tento 10,3 km dlhý chodník s prevýšením 280 m vás prevedie cez sedem zaujímavých zastávok, kde sa dozviete viac o miestnej prírode, histórii a kultúre.


Trasa začína medzi Hlohovcom a Piešťanmi

Trasa začína pri vieche Jašter na štátnej ceste medzi Hlohovcom a Piešťanmi. Hlohovec, okresné mesto severovýchodne od Trnavy, sa nachádza na kontakte južného cípu Považského Inovca a Podunajskej pahorkatiny. Mesto má bohatú históriu siahajúcu až do 10. storočia a medzi jeho najvýznamnejšie pamiatky patrí Hlohovský zámok, farský kostol sv. Michala, kláštor františkánov a kostol sv. Ducha.

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR

Turistické rázcestie Soroš a Obecný háj

Ďalšie zastávky na trase sú turistické rázcestia Soroš a Obecný háj. V ich blízkosti sa nachádza prírodná rezervácia Sedliská, ktorá je domovom vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov.

Tepličky

Neveľká obec Tepličky leží na kontakte Považského Inovca a Nitrianskej pahorkatiny. V jej okolí sa našli paleontologické nálezy z konca neogénu a pleistocénu, ako aj archeologické nálezy z doby bronzovej a rímskej. Na cintoríne na západnom okraji obce stojí kostol Sedembolestnej Panny Márie a klasicistická kaplnka Najsvätejšej Trojice.

Horné Trhovište

Horné Trhovište je neveľká obec severovýchodne od Hlohovca na okraji Nitrianskej pahorkatiny. Jej názov poukazuje na konanie trhov pri obchodných cestách. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí románsky kostol sv. Bartolomeja z roku 1230, kaplnka Sedembolestnej Panny Márie a kaštieľ zo 16. storočia.

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR

Horné Otrokovce

Poslednou zastávkou na trase je obec Horné Otrokovce, ktorá sa nachádza na kontakte Považského Inovca a Nitrianskej pahorkatiny. Archeologické nálezy dokumentujú osídlenie už v mladšom paleolite a na prelome letopočtov. Najvýznamnejšími pamiatkami sú barokovo-klasicistický kaštieľ z druhej polovice 18. storočia s priľahlým parkom a neoklasicistický kostol sv. Imricha.

Náučný chodník ponúka krásy Považského Inovca a Podunajskej pahorkatiny

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť spoznať krásy Považského Inovca a Podunajskej pahorkatiny. Počas prechádzky sa dozviete viac o miestnej prírode, histórii a kultúre. Nenechajte si ujsť túto príležitosť a vydajte sa po stopách minulosti a súčasnosti tohto malebného regiónu.

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR

Základné informácie

Geomorfologické jednotky: Považský Inovec a Podunajská pahorkatina

Geologické jednotky: jadrové pohorie a neogénna panva

Prístup: autobus Hlohovec, Jašter

Východisko: Hlohovec, viecha Jašter (na štátnej ceste 507 Hlohovec – Piešťany)

Trasa: Hlohovec, viecha Jašter – turistické rázcestie Soroš – turistické rázcestie Obecný háj – Tepličky – Horné Trhovište – Horné Otrokovce

Dĺžka, prevýšenie: 10,3 km, prevýšenie 280 m

Čas prechodu: 3 h

Počet zastávok: 7

Náročnosť: nenáročná trasa

Rok otvorenia: 2017

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR

Náučný chodník mikroregiónu Poniklec Zdroj: Náučné chodníky SR


Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading  

Vážsky prológ: Nezabudnuteľná cyklojazda plná dobrodružstva a krásnych výhľadov


Už túto nedeľu, 24. marca 2024, sa uskutoční úžasný cyklistický zážitok s názvom Vážsky prológ. Táto nesúťažná cyklojazda ponúka skvelú príležitosť na pohyb, zábavu a spoznávanie nových miest a ľudí s rovnakou vášňou pre bicykel. Trasa a program Dobrodružstvo sa začína v malebnom mestečku Hlohovec, na železničnej stanici o 13:00 hod. Odtiaľ sa pelotón vydá na pútavú 44-kilometrovú cestu cez …


Continue reading  

Pamätná tabuľka sa vrátila na Hlohovský zámok


Po viac ako dvoch dekádach sa do kaplnky na Hlohovskom zámku vrátila dôležitá súčasť jej histórie. Pamätná tabuľka, ktorá bola pôvodne osadená po rekonštrukcii kaplnky v roku 1995, našla v týchto dňoch svoje miesto. Táto udalosť je významným míľnikom v dlhej histórii kaplnky, ktorá prešla obdobím obnovy aj zanedbávania. Hlohovský zámok – Cesta tabuľky a kaplnky v čase Kaplnka, ako …


Continue reading