Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Náučný chodník Majdán bol vybudovaný v roku 2002 s cieľom priblížiť návštevníkom prírodu, históriu a zaujímavosti tohto krásneho regiónu. Postupom času bol chodník rozširovaný a vylepšovaný, aby poskytol turistom čo najlepší zážitok.


História chodníka

V roku 2011 pribudli nové informačné tabule zamerané na kras a geológiu, vďaka projektu SPP Spoločne. O ďalšie vylepšenie sa v roku 2015 postarala spolupráca viacerých organizácií – Speleoklubu Trnava, Správy CHKO v Modre a Obecného úradu Horné Orešany. Hoci spoločnosť Chemolak Smolenice nakoniec od projektu odstúpila, prispela sponzorským darom 20 l lazúry. Dobudovanie chodníka sa teda uskutočnilo s obmedzenými finančnými prostriedkami, no v intenciách pôvodného zámeru.

Lokalizácia a prístup

Náučný chodník Majdán sa nachádza v Trnavskom kraji, v okrese Trnava, v krásnom prostredí Malých Karpát, ktoré sú zároveň chránenou krajinnou oblasťou. Prístup je jednoduchý – stačí autobusom do Horných Orešian, zastávka Majdánske. Východiskovým bodom je parkovisko na Majdane.

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Trasa a parametre chodníka

Trasa chodníka vedie z Majdanu cez Olšovský mlyn, Husí stok, rázcestie Jágerka, Rybáreň, vodnú nádrž Parina až po Orešanskú sondu. Meria 5,9 km s prevýšením 110 m a prechod trvá približne 3 hodiny. Na trase sa nachádza 10 zaujímavých zastávok. Chodník nie je náročný a je vhodný na pešiu turistiku počas celého roka.

Obnovy a revitalizácie

Prvýkrát bol otvorený v roku 2002, neskôr prešiel viacerými úpravami a obnovami (2007, 2011). V roku 2016 sa uskutočnila komplexná revitalizácia, kedy sa zlúčil pôvodný lesnícky chodník (autor Lesy SR, š. p.) a chodník s krasovou a ochranárskou tematikou (autori Speleoklub Trnava a ŠOP SR, Správa CHKO Malé Karpaty).

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Sprievodné materiály a informácie

K chodníku je dostupný textový sprievodca vo forme skladačky “Náučný chodník Majdán” z roku 2002. Na webovej stránke chodníka sú tiež voľne dostupné obrázky informačných panelov vo formáte PDF.

Kontakty a aktuálny stav

V prípade otázok sa možno obrátiť na Obecný úrad Horné Orešany. Aktuálne je chodník v dobrom stave. Treba však upozorniť, že informačné panely Priepasť Priehyba a Orešanská sonda na zastávkach 6 a 10 sú inštalované vo svahu nad cestou a sú ťažšie prístupné.

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Využitie pre školy a ďalšie atrakcie v okolí

Náučný chodník Majdán je skvelou voľbou pre školy na spestrenie výučby priamo v teréne. Okolie ponúka aj ďalšie zaujímavosti, ako napríklad obec Horné Orešany s bohatou históriou, rekreačnú osadu Majdan, rybníky v Rybárni, zvyšky bývalých lesných a priemyselných úzkokoľajných tratí, Kynsko-orešanský kras či hradisko Rekomberek.

Sme presvedčení, že prechádzka Náučným chodníkom Majdán bude pre všetkých návštevníkov príjemným a obohacujúcim zážitkom, ktorý im priblíži krásy a zaujímavosti tohto nádherného regiónu.


Objavte región Trnava – od stredovekého podzemia až po rozkvitnuté rozárium


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism (Región Trnava) pripravila pre návštevníkov jedinečnú možnosť spoznať najzaujímavejšie miesta v regióne. Od 24. mája do konca augusta sa záujemcovia môžu zúčastniť komentovaných prehliadok, ktoré ich zavedú do stredovekého podzemia, najväčšieho rozária na Slovensku či na praveké hradisko. Prehliadky sú naplánované v šiestich termínoch a prispôsobené obdobiu kvitnutia rozária v Dolnej Krupej. Podzemné mesto …


Continue reading  

Vzácny nález v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave


Trnavské historické zlatnícke remeslo sa môže pochváliť ďalším vzácnym artefaktom. Počas obnovy exteriéru severnej veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave bol objavený neskorogotický pozlátený, bohato zdobený kalich. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad. Nález sa podaril vďaka narušeniu murárskej plenty, ktorá odkryla dutinu v murive. V tejto dutine sa ukrýval vzácny kalich zabalený v papieri. Spôsob uloženia a miesto nálezu naznačujú, …


Continue reading  

Kaštieľ vo Voderadoch získal ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka


Kaštieľ vo Voderadoch, národná kultúrna pamiatka, sa môže pochváliť získaním prestížneho ocenenia Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Toto ocenenie si vyslúžil vďaka systematickému, vysokoodbornému a esteticky zvládnutému prístupu k obnove a reštaurovaniu s rešpektom k zachovaným pamiatkovým hodnotám rozsiahleho komplexu. História obce a kaštieľa Voderady sú veľmi starým sídelným útvarom, ktorý sa prvýkrát spomína v stredovekých písomných prameňoch už v …


Continue reading