Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce

Borovce, malá obec na západnom Slovensku, sa môže pochváliť bohatou históriou. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je farský kostol sv. Vavrinca.


História farnosti

Prvá zmienka o farnosti v Borovciach pochádza už z roku 1332. Neskôr, v rokoch 1560 až 1788, boli Borovce filiálkou farnosti Krakovany a Veselé. V roku 1791 tu bola zriadená lokálna kaplnka a v roku 1810 bola farnosť znovu obnovená. Prvým farárom sa stal Jozef Párbus.

Pôvodný kostol

Kostol sv. Vavrinca stál v Borovciach spolu s farou už v roku 1332. Bol postavený z kameňa a pálených tehál. Mal dĺžku približne 19 metrov, šírku 5 metrov a výšku 5,5 metra. Okrem hlavného oltára sa v kostole nachádzali ešte dva ďalšie oltáre a malý organ. V murovanej veži boli umiestnené dva posvätené zvony.

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Súčasný kostol

Stavba súčasného kostola sa začala 29. apríla 1777 a trvala do 3. novembra 1781. Kostol je postavený v neskorobarokovom štýle. Tvorí ho jednoloďový priestor s pruskou klenbou a segmentovým uzáverom presbytéria. Západnú fasádu zdobí predstavaná veža so štvorcovým pôdorysom a ihlancovou strechou.

Interiér kostola

Sanktuárium kostola má dĺžku 8 metrov, šírku 7 metrov a výšku 9 metrov. Je oddelené od lode vloženým zaklenutím. Loď kostola je dlhá 20 metrov (vrátane predsiene), široká 10 metrov a vysoká podobne ako sanktuárium. V zadnej časti lode sa nachádza chórus s organom a kostolnou izbou, ktorá slúži ako knižnica a archív.

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Zaujímavosti

Kostol je zasvätený sv. Vavrincovi, diakonovi a mučeníkovi.

Pod kostolom sa nachádza krypta s osobitným vchodom.

Kostol je zapísaný do štátneho zoznamu nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

História siaha až do 14. storočia

Farský kostol sv. Vavrinca v Borovciach je skvostom medzi sakrálnymi pamiatkami na Slovensku. Jeho história siaha až do 14. storočia a súčasná podoba kostola je výsledkom prestavby v 18. storočí. Pri návšteve Boroviec určite nevynechajte prehliadku tohto architektonického skvostu.

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček


Aprílové podujatia v Piešťanoch: Kultúra, šport a zábava pre všetkých


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany predstavuje aprílové podujatia, ktoré ponúkajú bohatý program pre návštevníkov aj obyvateľov regiónu. S príchodom jari sa začína hlavná turistická sezóna a s ňou aj množstvo podujatí pod holým nebom. Každý si nájde to svoje, či už ide o koncerty, divadlo, turistiku alebo cyklistiku. Hudobné lahôdky v La Musica a inde Hudobná reštaurácia La …


Continue reading  

Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera – oslava mladých talentov v gastronómii


Piešťany sa 26. marca 2024 stanú dejiskom výnimočnej gastronomickej udalosti – Piešťanského pohára Ľudovíta Wintera. Táto súťaž, organizovaná Hotelovou akadémiou Ľudovíta Wintera, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, priláka mladých nadšencov z oblasti sommeliérstva, baristiky, čokolatiérstva, tea tendingu a mixológie. Viac ako 110 súťažiacich študentov z vyše 30 stredných odborných škôl zo Slovenska a Česka sa stretne, aby predviedli svoje …


Continue reading  

Prehliadky Piešťany podľa Wintera sa vracajú po zimnej prestávke


V uliciach ožije príbeh večného optimistu. Blíži sa jarná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Návštevníci Piešťan opäť dostanú možnosť spoznať históriu kúpeľného mesta prostredníctvom strastiplného príbehu Ľudovíta Wintera. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pozýva už na tretiu jarnú sezónu zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Podobne ako v predchádzajúcich sezónach, ani tentoraz nejde o bežné prehliadky s výkladom …


Continue reading