Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce

Borovce, malá obec na západnom Slovensku, sa môže pochváliť bohatou históriou. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je farský kostol sv. Vavrinca.


História farnosti

Prvá zmienka o farnosti v Borovciach pochádza už z roku 1332. Neskôr, v rokoch 1560 až 1788, boli Borovce filiálkou farnosti Krakovany a Veselé. V roku 1791 tu bola zriadená lokálna kaplnka a v roku 1810 bola farnosť znovu obnovená. Prvým farárom sa stal Jozef Párbus.

Pôvodný kostol

Kostol sv. Vavrinca stál v Borovciach spolu s farou už v roku 1332. Bol postavený z kameňa a pálených tehál. Mal dĺžku približne 19 metrov, šírku 5 metrov a výšku 5,5 metra. Okrem hlavného oltára sa v kostole nachádzali ešte dva ďalšie oltáre a malý organ. V murovanej veži boli umiestnené dva posvätené zvony.

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Súčasný kostol

Stavba súčasného kostola sa začala 29. apríla 1777 a trvala do 3. novembra 1781. Kostol je postavený v neskorobarokovom štýle. Tvorí ho jednoloďový priestor s pruskou klenbou a segmentovým uzáverom presbytéria. Západnú fasádu zdobí predstavaná veža so štvorcovým pôdorysom a ihlancovou strechou.

Interiér kostola

Sanktuárium kostola má dĺžku 8 metrov, šírku 7 metrov a výšku 9 metrov. Je oddelené od lode vloženým zaklenutím. Loď kostola je dlhá 20 metrov (vrátane predsiene), široká 10 metrov a vysoká podobne ako sanktuárium. V zadnej časti lode sa nachádza chórus s organom a kostolnou izbou, ktorá slúži ako knižnica a archív.

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Zaujímavosti

Kostol je zasvätený sv. Vavrincovi, diakonovi a mučeníkovi.

Pod kostolom sa nachádza krypta s osobitným vchodom.

Kostol je zapísaný do štátneho zoznamu nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

História siaha až do 14. storočia

Farský kostol sv. Vavrinca v Borovciach je skvostom medzi sakrálnymi pamiatkami na Slovensku. Jeho história siaha až do 14. storočia a súčasná podoba kostola je výsledkom prestavby v 18. storočí. Pri návšteve Boroviec určite nevynechajte prehliadku tohto architektonického skvostu.

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček

Farský kostol sv. Vavrinca, Borovce Autor: Vladimír Miček


Cinematik opäť prinesie novinky zo sveta filmu


V poradí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik sa bude tento rok konať od 10. do 15. septembra. Šesťdňový program bude už tradične nabitý tým najlepším z filmových noviniek, ktoré v uplynulých mesiacoch žali aplauz a zbierali ceny na prestížnych medzinárodných festivaloch v Cannes, Sundance, Toronte, Benátkach či Berlíne. Chýbať však nebudú ani exkluzívne premiéry noviniek domácich filmových tvorcov, …


Continue reading  

Vodáci na Váhu dostali nové nástupisko


Splavy Váhu sú už tretiu sezónu obľúbenou možnosťou spoznávania piešťanského regiónu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany v spolupráci s Banana Tour a Krajskou inovačnou a rozvojovou agentúrou (KIRA) ešte zvýšila atraktívnosť tejto aktivity. Na Váhu v Hlohovci vybudovali pre vodákov nástupné a výstupné miesto. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Štyri rôzne …


Continue reading  

Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading