Kostol sv. Martina z Tours, Koválovec

V auguste 2021 sa obec Koválovec ponorila do osláv 200. výročia existencie svojej klenotnice, ktorou je Kostola sv. Martina z Tours, keďže jeho história siaha až do roku 1821.


Základy vzniku

Kostol sv. Martina z Tours, ktorý stojí vďaka obetavosti miestnych obyvateľov a finančnej podpore zemana Jána Vietorisa, sa od svojho vzniku teší významnej úlohe v srdciach obyvateľov Koválovca. Jeho steny boli postavené a dokončené v roku 1821. Odvtedy prešiel kostol niekoľkými významnými obdobiami rekonštrukcie – v rokoch 1921, 1971. Neskôr v druhej polovici 90. rokov 20. storočia, keď došlo k posilneniu základov a vymaľovaniu interiéru. Nové milénium prinieslo ďalšie obnovy, vrátane spevnenia brehu gabiónmi a v roku 2006 rekonštrukcie fasády a položenia zámkovej dlažby. Strecha kostola bola zrekonštruovaná v roku 2014 s použitím pálené škridly, čím sa zabezpečila dlhodobá ochrana pred poveternostnými vplyvmi.

Spoločná úloha obce

Zaujímavosťou pri stavbe a údržbe kostola boli vždy obyvatelia Koválovca, ktorí spolu s finančnou účasťou zemana Vietorisa a príspevkami cirkvi tvorili hlavnú oporu v týchto snahách. Aj napriek postupnému úbytku návštevníkov svätých omší od roku 1948, čo bolo dôsledkom spoločenských zmien a úbytku obyvateľstva, sa obyvatelia v roku 2014 ešte stále spojili, aby vyzbierali sumu 4129 eur na opravu strechy.

Viac ako len miesto viery

Kostol sv. Martina však predstavuje viac než len miesto viery. Je to historický pilier, ktorý sa ako jediná budova v obci dožil významného veku. Hoci z celoštátneho hľadiska možno nie je považovaný za zaujímavý a štátne financovanie nie je v hre, pre obyvateľov Koválovca zostáva nenahraditeľným. Ako majetok cirkvi a pevný bod obce, tento kostol zostáva neoddeliteľnou súčasťou jej histórie a kultúrneho dedičstva.

Týmto spôsobom Kostol sv. Martina z Tours neustále pripomína hodnotu spolupatričnosti, tradície a odhodlania obyvateľov Koválovca zachovať svoje dedičstvo pre budúce generácie.