Kaštieľ Voderady

V srdci obce Voderady, známej svojou bohatou históriou a malebnou prírodou, sa týči pamiatka, ktorá si zachovala svoj pôvab napriek premenám času – Kaštieľ Voderady. Tento architektonický skvost je svedkom dávnych príbehov a tradícií, ktoré formovali obec a jej okolie.


História obce a pôvod názvu

Legendy siahajúce do hlbín histórie rozprávajú o mníchoch, ktorí sa usadili na mieste dnešnej obce Voderady v čase, keď tu nebola ani kvapka vody. Ich neúnavné pátranie nakoniec prinieslo ovocie v podobe objavenia prameňa, pričom ako výraz vďaky postavili kaplnku s nápisom “SME-VODE-RADI”. Tento príbeh neodmysliteľne patrí k obci a jej identite.

Tajomstvá Kaštieľa Voderady

Kaštieľ, ktorý je najstaršou stavbou v obci, si udržal svoje tajomstvo aj v dnešných dňoch, keďže jeho presný dátum vzniku a zakladateľ zostávajú zahalené tajomstvom. Výskum z roku 2017 však odhalil, že najstaršie časti sú datované do 2. polovice 17. storočia. Zichyovci, jeden z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov, prispeli k rozvoju kaštieľa a okolitého panstva po tom, čo sa stali jeho vlastníkmi v roku 1674.

Kaštieľ, Voderady Autor: Vladimír Miček

Kaštieľ, Voderady Autor: Vladimír Miček

Zmeny a rekonštrukcie

Kaštieľ prešiel významnými zmenami, najmä v rokoch 1860 až 1870, keď gróf František Zichy uskutočnil radikálnu prestavbu a rozšírenie v duchu ranoepírových stavieb. Napriek tomu, že sa pôvodný mobiliár nezachoval, niektoré prvky z kaštieľskej kaplnky nájdeme v kostole sv. Ondreja vo Voderadoch.

Nová éra kaštieľa

Po období nečinnosti sa kaštieľ v roku 2016 dočkal nových majiteľov, manželov Bohdalových, ktorí sa s láskou a úctou k jeho histórii pustili do jeho rekonštrukcie. Ich cieľom je sprístupniť kaštieľ verejnosti a zachovať tak jeho históriu pre budúce generácie.

Voderadský kaštieľ a jeho príbehy sú živým svedectvom bohatej histórie a kultúrneho dedičstva obce. Jeho múry rozprávajú príbehy minulosti, ktoré sa oplatí objaviť a uchovať pre budúce generácie.

Kaštieľ, Voderady Autor: Vladimír Miček

Kaštieľ, Voderady Autor: Vladimír Miček