Hlohovský zámok, Hlohovec

Hlohovský zámok, pôvodne stredoveký hrad z 13. storočia, oficiálne označovaný ako kaštieľ, je najvýznamnejšou stavebno-historickou pamiatkou mesta.


Hlohovský zámok – história

Jeho história je spätá s významnými šľachtickými rodmi od Abovcov, Ilokovci až po Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku. Obnova zámku prebieha od roku 2014, keď sa do prác pustili najprv dobrovoľníci z OZ Zámok Hlohovec a následne aj mesto Hlohovec. Obnova zámku bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Nadácie EPH.

Hlohovský zámok – súčasnosť

Zrekonštruovanú časť budovy mesto Hlohovec sprístupnilo verejnosti na jeseň 2018 počas niekoľkých príležitostných podujatí. Od 1. júna 2019 Zámok Hlohovec otvoril svoje brány pre verejnosť, ktorá je tu vítaná sedem dní v týždni. Sprístupnená je časť prvého, druhého i tretieho podlažia.

Zážitkom je nielen stála expozícia Vlastivedného múzea, ale tiež virtuálne prehliadky pôvodnej podoby zámku prostredníctvom tabletov a 3D okuliarov, galerijné priestory s aktuálnymi výstavami, jedinečná atmosféra kaplnky a nádvorie, ktoré poskytuje priestor na kultúrne podujatia.

Zámocký park

Zámocký park v Hlohovci patrí k najvýznamnejším parkom Slovenska pre svoju prírodnú a kultúrnu hodnotu. S najväčším platanovým hájom v strednej Európe sa môžete zoznámiť príjemnou prechádzkou po trase Zámockého poznávacieho okruhu.

Zámocký poznávací okruh

Okruh má päť zastávok, trasa s prevýšením 62 m je dlhá približne 2,6 km. Záhrada, ktorá má viac ako 16 hektárov, bola vybudovaná za grófa Erdődyho a je najkrajším a najnavštevovanejším prírodným celkom mesta.

Obľúbeným miestom sú terasové záhrady v hornej časti zámockého parku, ktoré napodobňujú francúzsku záhradnú architektúru. Súčasťou záhrady v dolnej časti parku je aj obnovený amfiteáter, detské ihrisko, mestské kúpalisko i minigolfové ihrisko.

Hlohovský zámok – Brány

Do parku sa pôvodne vstupovalo dvoma bránami, hornou a dolnou. Dolná brána sa nachádzala pri hlavnej ceste a mýtnom domčeku. Svoj význam nadobudla po roku 1727, keď Erdődyovci získali hlohovské panstvo a presunuli hlavnú cestu do Hlohovca aj s vyberaním mýta zo starého mosta pri mestskej štvrti Lúka bližšie k zámockému areálu.

Dnešná brána pochádza z 19. storočia, naposledy bola opravovaná v roku 1981. Je zložená z hlavnej brány a malej vstupnej bránky. Po stranách sa nachádzajú murované hranolové vežičky s cimburím a naznačenými imitáciami kľúčových strieľní.

Horná brána bola podstatne jednoduchšia, mala železnú konštrukciu a roku 1867 pri nej postavili budovu strážneho domčeka. Pri jeho výstavbe bol objavený honosne vybavený staromaďarský hrob z 10. storočia. Nálezy z neho sa onedlho po objavení dostali do zbierok Národného múzea v Budapešti, kde ich môžeme obdivovať dodnes.

Empírové divadlo

V areáli zámku nájdete budovu unikátneho Empírového divadla. Je to jediné zachované šľachtické divadlo v strednej Európe, ktoré funguje dodnes. Divadlo bolo postavené grófom Jozefom Erdödym v roku 1802 pri príležitosti návštevy cisára Františka II. v Hlohovci.

Otvárací koncert pre cisára odohral Ludwig van Beethoven. Návštevu svetoznámeho hudobného skladateľa pripomína pomník s bustou umiestnený pred budovou divadla.