Empírové divadlo, Hlohovec

V srdci zámockého areálu v Hlohovci sa skrýva architektonický poklad - Empírové divadlo.


Klenot strednej Európy

Táto budova, unikátna svojím štýlom a históriou, patrí medzi jediné zachované šľachtické divadlá v strednej Európe, ktoré sú stále v prevádzke. Gróf Jozef Erdödy dal divadlo vybudovať v roku 1802, aby oslávil návštevu cisára Františka II. Výnimočnosť tejto udalosti podčiarkol koncert Ludwiga van Beethovena, ktorý sa odohral priamo pre cisára.

Architektonické a historické poklady

Divadlo, navrhnuté Pietrom Travagliom, vyniká svojou jednoduchou, no elegantnou empírovou architektúrou. Fasády s plastickým kvádrovaním a figurálnymi reliéfmi dávajú budove osobitý charakter. Interiér je bohato zdobený empírovými maľbami, sústredenými hlavne na plochý strop a priestor javiska.

V roku 1961-1962 prešlo divadlo reštauráciou, počas ktorej sa obnovili aj tieto výnimočné maľby. Súčasťou komplexu bol aj spojený objekt bývalej jazdiarne, ktorý sa využíval ako foyer a šatne divadla, a v súčasnosti slúži aj ako skladový priestor.

Divadlo a jeho význam

Od svojho vzniku až po súčasnosť sa v Empírovom divadle odohralo nespočetné množstvo predstavení. Začínalo to hosťovaním talianskej opernej spoločnosti a pokračovalo vystúpeniami hercov z viedenských a budapeštianskych scén. Divadlo, pôvodne určené pre zábavu šľachty a jej hostí, otvorilo svoje brány širokej verejnosti až v období socializmu. Odvtedy sa tu konajú rôzne kultúrne a osvetové akcie, vrátane populárnych koncertov a divadelných predstavení.

Odkaz a dedičstvo

Empírové divadlo v Hlohovci je živým svedkom histórie a kultúry. Jeho príbeh, od cisárskej návštevy až po dnešné kultúrne podujatia, je príkladom dlhovekosti a neustálej adaptácie. Divadlo a jeho okolie sú dôkazom bohatej histórie rodiny Erdődyovcov a ich vplyvu na kultúrny život regiónu.

Empírové divadlo nie je len architektonickým skvostom, ale aj miestom, kde sa stretáva história s umením, a kde sa tradícia prelína s modernou kultúrou. Je to miesto, ktoré stojí za návštevu nielen pre milovníkov divadla a histórie, ale pre každého, kto chce zažiť kúsok živej minulosti.