Vyhliadková plošina Vodného diela Gabčíkovo

Vodné dielo Gabčíkovo ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť obdivovať jeho majestátnosť z vyhliadkovej plošiny. Táto turisticky atraktívna vyhliadka sa nachádza nad plavebnými komorami a poskytuje nádherné výhľady nielen na samotné komory, ale aj na rieku Dunaj, priehradu a časť vodnej elektrárne.


Popis vyhliadkovej plošiny

Vyhliadková plošina je súčasťou zaujímavo navrhnutej budovy priamo nad plavebnými komorami. Nájdete tu dve plošiny – jednu na prízemí a druhú na poschodí. Presklenená prízemná plošina síce nepojme veľa ľudí, ale poskytuje skvelý pohľad na prechádzajúce lode. Plošina na poschodí, dostupná po schodisku, ponúka vzdušnejšie výhľady na priehradu a okolie. Odporúčame navštíviť obe plošiny, keďže každá poskytuje trochu iný uhol pohľadu.

Ako sa dostať k vyhliadkovej plošine

Vyhliadková plošina sa nachádza na východnom okraji priehrady Vodného diela Gabčíkovo, neďaleko obce Gabčíkovo. K plošine sa dostanete pešo z obce, ale pohodlnejšie je využiť bicykel, keďže tadiaľ vedie cyklotrasa po dunajskej hrádzi. Autom sa sem taktiež ľahko dostanete vďaka parkovisku pri vodnej elektrárni. K plošine sa dá dostať aj verejnou dopravou – len 120 metrov od nej sa nachádza autobusová zastávka Gabčíkovo, stupeň VE.

Zaujímavosti o Vodnom diele Gabčíkovo

Vodné dielo Gabčíkovo bolo postavené s cieľom využiť vytvorený spád na výrobu elektrickej energie, prekonávať rozdiel hladín v plavebných komorách a odvádzať prípadné povodňové vody. Súčasťou diela sú dve plavebné komory a vodná elektráreň. Cestou k vyhliadkovej plošine natrafíte aj na infocentrum s ďalšou vyhliadkou, ktoré stojí za návštevu.

Praktické informácie

Vstup na vyhliadkové plošiny je voľný a bez obmedzení. Parkovanie pri priehrade je bezplatné a nachádza sa len 6 minút pešo od rozhľadne. Ak vás pri prehliadke prepadne hlad, 11 minút chôdze od vyhliadky nájdete reštauráciu Nimród. V prípade ďalších otázok môžete kontaktovať infocentrum Vodného diela Gabčíkovo na telefónnom čísle +421 31/559 41 01 alebo e-mailom info@gabcikovo.sk.

Vyhliadková plošina je miestom na pozorovanie vodného diela

Vyhliadková plošina Vodného diela Gabčíkovo je skvelým miestom pre všetkých, ktorí chcú obdivovať toto impozantné dielo a jeho okolie z výšky. Vďaka ľahkej dostupnosti, bezplatnému vstupu a krásnemu výhľadu by nemala chýbať na zozname miest, ktoré treba navštíviť počas pobytu na južnom Slovensku.


K vodám Žitného ostrova bude premávať Cyklobus od vody k vode


Aj počas tohto leta vypraví Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj špeciálne upravený autobus – Cyklobus od vody k vode, ktorý odvezie cestujúcich z Dunajskej Stredy do Gabčíkova aj s ich bicyklami. Štartuje dvakrát denne z centra mesta, stojí pri autokempingu a pokračuje k vodnému dielu. Cyklobus od vody k vode sa vracia Cyklobus od vody k vode sa vráti …


Continue reading  

S Vesnou na vodu: Štvorica výletov odštartuje vodácku sezónu


Splavovanie je v Trnavskom kraji zážitkov čoraz populárnejšie, sezónu zaháji štvorica výletov S Vesnou na vodu. Podujatie S Vesnou na vodu vhodné aj pre deti S Vesnou na vodu sa už tretí raz vyberú milovníci splavov, aby na štyroch tokoch Trnavského kraja otvorili vodácku sezónu. Výlety po vodnej hladine si v deň štátneho sviatku – v stredu 1. mája 2024 …


Continue reading  

Vnútrozemská delta Dunaja sa začala zaplavovať


Ochranárske združenie BROZ, ktoré sa venuje praktickej ochrane prírody, informovalo o začiatku záplav vnútrozemskej delty Dunaja. Ochranári dosiahli úspech v ochrane prírody Tento objem vody dlhodobo žiadali ochranári. Od soboty 2. marca sa postupne navyšovali prietoky cez nápustný objekt Dobrohošť. Tadiaľ prúdi voda do ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja, tzv. vnútrozemskej delty. Cieľom je napojiť túto vzácnu sústavu riečnych ramien a …


Continue reading