Gbely obnovili miesto prvého vrtu v Rakúsko-Uhorsku


Hľadáte tip na príjemný výlet do histórie, ktorý by ste zvládli na bicykli, alebo aj pešo? Mesto Gbely upravilo miesto, ktoré určite stojí za návštevu! Pri príležitosti 110. výročia začiatku ťažby ropy prešlo miesto prvého vrtu v lokalite Farské neďaleko železničnej stanice rozsiahlou revitalizáciou a dnes je pripravené dôstojne privítať návštevníkov.

Mesto Gbely si dalo záležať na tom, aby bol tento historicky významný priestor pre verejnosť čo najpríťažlivejší. „Miesto sme vyčistili od náletových drevín a kríkov a samozrejme aj od odpadkov, ktoré tam, žiaľ, mnohí vyhadzovali,“ informovalo mesto. Návštevníci sa okrem upraveného okolia môžu tešiť aj na novú náučnú infotabuľu, ktorá im priblíži históriu ťažby ropy v regióne.

Od horľavého plynu k priemyselnej ťažbe

História ťažby uhľovodíkov na Slovensku sa začala písať vďaka Jánovi Medlenovi, skromnému roľníkovi z Gbelov. V roku 1913 si všimol, že na jeho pozemku dochádza k úniku plynu. Namiesto obáv v ňom skôr vzbudil záujem a túžbu zužitkovať ho. Vybudoval zbernú šachtu, systém utesnil a začal plyn využívať na vykurovanie svojho domu.

Správy o Medlenovom objave sa rýchlo šírili a zaujali aj Župný úrad v Nitre, ktorý ich postúpil banskému senátu v Banskej Bystrici. Začiatkom roku 1913 však prišlo k nešťastiu. Zlyhanie odvodu plynu spôsobilo výbuch, ktorý Medlenov dom zničil. Táto udalosť urýchlila kroky Uhorského kráľovského výskumného banského úradu v rumunskom Kluži, ktorý v Gbeloch zahájil vrtný prieskum.

Gbely obnovili miesto prvého vrtu v Rakúsko-Uhorsku. Zdroj: Mesto Gbely
Gbely obnovili miesto prvého vrtu v Rakúsko-Uhorsku. Zdroj: Mesto Gbely

Prvý vrt a začiatok novej éry

Prvý vrt sa uskutočnil 28. októbra 1913. Použitá bola pojazdná Trauzlova ručná vŕtacia súprava. V hĺbke 114 metrov sa objavili prvé stopy plynu a vŕtanie pokračovalo až do hĺbky 163,88 metra, kde sa konečne zistila ropa. Následné čerpacie skúšky, ktoré zariadil geológ a profesor Hugo von Böckh, potvrdili úspešnosť vrtu. Dňa 13. januára 1914 sa vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku začala priemyselná ťažba ropy a boli položené základy ropného priemyslu na území Slovenska.

Z čias Jána Medlena sa, bohužiaľ, zachovalo len miesto prvého vrtu a pamätná tabuľa, ktoré dnes slúžia ako tiché svedectvo o začiatkoch dôležitého priemyslu a odvážnom človeku, ktorý mu vlastnou vynaliezavosťou nevedomky dopomohol.

Takto vyzeral priestor prvého vrtu pre revitaluzáciou, keď sme ho navštívili naposledy. Autor: Vladimír Miček
Takto vyzeral priestor prvého vrtu pre revitaluzáciou, keď sme ho navštívili naposledy. Autor: Vladimír Miček

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>