Trnavský jarmok prinesie aj kráľovské zásnuby


Tešte sa na veselicu a atmosféru z čias kráľovských. Program štartuje už v piatok 15. septembra a bude trvať tri dni. Remeselníci sa rozložia na pešej zóne o deň skôr. Tradičný trnavský jarmok bude tento rok znieť od trubadúrov, cez cimbalovky, pop, country až po hip-hop. Zažijete Bystríka, Alana Mikušeka, Adama Ďuricu, Billieho Barmana, Vec-a a ďalších.

Návrat k zabudnutým remeslám

Už od štvrtku budú lákať do ulíc remeselné stánky. Nájdete v nich pekné aj funkčné výrobky od majstrov tradičného remesla. Čipkárky prinesú obrusy, drevorezbári šperkovnice či úchytky na nábytok, hrnčiari koreničky, bábovnice, a ak si radi vychutnávate kávu, u džbankárov nájdete ručne maľované hrnčeky. Minulý rok mali úspech kožené batohy na laptopy či už z prírodnej alebo farbenej kože. Vo všetkých stánkoch sa bude tento rok dať platiť kartou, mobilom či smart hodinkami. Na jarmok pricestuje približne 350 predajcov zo všetkých kútov Slovenska.

Fantázia a stredovek. Dva jarmočné svety v parku

Malí jarmočníci budú môcť opäť v Rozprávkovom svete za hradbami objavovať tajomné zákutia, a stretávať rozprávkové bytosti. Svet pre najmenších bude otvorený od 10.00 h počas jarmočného víkendu. Na druhej strane Sadu A. Bernoláka sa opäť raz v mestečku Tyrna utáboria šermiari a rytieri so svojimi stredovekými družinami. Stredovek pod hradbami priblíži vôňu, chuť a atmosféru vekov, kedy sa ručičky hodín točili pomalšie. Toto populárne podujatie tvorí nerozlučnú dvojičku jarmoku už 12 rokov.

Stredoveké zásnuby prenesú návštevníkov o 700 rokov

Sobotný večer bude patriť zásnubám. Ocitnete sa v roku 1379, kedy sa osemročný Žigmund Luxemburský zasnúbil s Máriou z Anjou, dcérou uhorského a poľského kráľa priamo v Trnave. Zásnuby jeho veličenstva a ceremoniálny sprievodný pochod slávnostne začne v sobotu o 20.00 h. Za svetla z fakieľ bude pokračovaťi po Hlavnej ulici až k Severnej veži. Zásnuby spečatí horiaci výstrel priamo z päťmetrového trebouchetu.

Vďaka digitálnej technológii si z katapultu vystrelia i deti

Katapult životnej veľkosti, ktorý sa už rok týči pri severných hradbách, vznikol z nákresu v knihe Bellifortis z roku 1405 a je vyrobený tesaním a kovaním. Tento rok ožije i v digitálnom svete. Po nasnímaní QR kódu sa vám otvorí v telefónoch instagramový filter, s ktorým na reálny katapult len namierite a jednoduchým potiahnutím prsta vystrelíte guľu na stoh slamy. Cieľom je zhodiť ho.

Pri Bernolákovej bráne bude Ľudová veselica

Gastrozóna jarmoku vyrastie tento rok opäť za vstupnou bránou do mesta. Bude ju sprevádzať živá hudba. Na pódiu sa cez víkend predstaví desať živých zoskupení ako DH Modrančanka, DH Krojovanka, cimbalová hudba v znení skupiny Bystríka Slobodu či ľudová hudba Vieska a Sirka Cuveé Ensemble. Pestrý program štartuje už v piatok od 10.00 h a Veselicu ukončí v nedeľu o 19.00 h domáci Trnafčan.

Koncerty na Trojičke budú žánrovo pestré

Mikrofóny na hlavnom pódiu na Trojičnom námestí si prestriedajú kapely rôznych žánrov. Piatkové popoludnie otvorí Ychabodsa slovenská skupina Le Payaco. Jarmočný line-up prinesie tento rok i obľúbeného Bystríka, Adama Ďuricu, festivalovú amtosféru v centre Trnavy navodí Billy Barman a jarmok vyprevadí v nedeľu Bukasový masív spolu s Allanom Mikušekom.

V sobotu medzi 10.00 h a 14.30 h sa budú na jarmoku v pravidelných intervaloch ozývať trubadúri. Príďte na toto divadlo nakuknúť pod balkón Radnice.

Jarmok oslávi aj 50. výročie hip-hopu

“Zásadná otázka: Kto to je? Tí čo ho videli, vraveli že to je Vec. Tá ruka? Nie, ten čo robí rap.” Tento rok v Trnave vyprevadíme leto unikátnou zostavou Prago Union a Vec & Škrupo, ktorí to na dvojkoncerte Rozlúčka s letom rozbalia aj so živými kapelami. Hip hop oslavuje päťdesiatku, a to si zaslúži ruky hore! Lístky na koncert stoja 10 EUR a kúpite ich v sieti Ticketportal.

Mini pódium aj na schodoch kina Hviezda

Paulínska ulica sa tento rok tiež zapíše na jarmočnú mapu. V sobotu si budú môcť návštevníci pri Kine Hviezda pozrieť na banneroch vizualizácie premien verejných priestorov Trnavy “pred a po”. O projektoch sa môžu návštevníci porozprávať so zamestnancami Mesta Trnava. Na schodoch kina v tento deň vznikne aj malé improvizované pódium, kde sa predstaví divadielko pre deti, pesničkárka Blanch a ďalší hudobníci, aby aj Paulínska ulica ožila a organicky zapadla do jarmočenia.

Na Mestskú vežu až do noci

Vychutnať si bzukot jarmoku, pozrieť si zhora kolotoče či koncert, môžu milovníci výšok aj z vtáčej perspektívy. Mestská veža bude otvorená počas jarmoku v predĺžených otváracích hodinách. V sobotu a v piatok budú prehliadky veže až do 23.00 h aj so zľavneným vstupným.

Podrobný časový program Tradičného trnavského jarmoku nájdete na jarmok.trnava.sk/program.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>