Medovina z Dolnej Krupej je svetová


Medovina z Dolnej Krupej uspela na prestížnej včelárskej súťaži Apimondia. Tá sa konala v juhoamerickom Santiago de Chile a Slováci na nej získali ocenenie za najlepšiu medovinu na svete. Informoval o tom výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism Alexander Prostinák.

Kongres včelárskych odborníkov Apimondia sa koná každé dva roky v inej svetovej metropole. Súčasťou 48. ročníka bola svetová súťaž medu a medoviny. Slovenské Medovinárstvo Apimed získalo v konkurencii včelárskych veľmocí ako USA, Čína či Argentína titul najlepšieho výrobcu medoviny za rok 2023. Titul „najlepšia na svete“ dostala ich medovina Barrique.

Uspieť v takej veľkej svetovej konkurencii, medzi toľkými odborníkmi, ktorí sa venujú tomuto jedinečnému prírodnému remeslu, je niečo unikátne. Naša Barrique medovina je originálna svojou zlatistou farbou, jemnou vôňou po koňaku prechádzajúcou do vône prezretej žltej hrušky. Chuť je plná, šťavnatá, v dochuti sa objavuje jemná vanilka a čokoláda po barikovom sude, kde táto medovina rok dozrieva,“ hovorí Peter Kudláč, majiteľ medovinárstva Apimed.

Titul si medovina z Dolnej Krupej ponechá dva roky

Titul najlepšej medoviny na svete si medovina z Dolnej Krupej ponechá na dva roky, kedy sa bude konať ďalší ročník kongresu včelárskych odborníkov Apimondia. Pre Medovinárstvo Apimed to nie je prvé ocenenie. Ich medoviny pravidelne oceňujú na prestížnych svetových súťažiach. Bariková medovina získala titul najlepšej medoviny sveta na súťaži Apimondia aj v roku 2015 v Južnej Kórei.

Rodinné medovinárstvo sa produkcii medu a medoviny venuje od roku 1998. V Dolnej Krupej, v tesnej blízkosti medovinárstva vybudovali zážitkový areál Medolandia. Tu sa návštevníci počas prehliadky dozvedia o histórii a význame miesta, o medových produktoch a medovinách. Jeho súčasťou je aj Rozárium M.H.Chotekovej s 2500 vysadenými ružami a susedí s v súčasnosti rekonštruovaným klasicistickým kaštieľom a parkom.

Sme nesmierne radi, že odborníci znovu zvolili medovinu z Regiónu Trnava za tú najlepšiu na svete. Návštevníci obce Dolná Krupá ju môžu priamo v medovinárstve ochutnať a zároveň si oddýchnuť a pokochať sa nielen krásou ruží, ale aj kaštieľom a historickým parkom,“ dodáva Alexander Prostinák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>