Hlohovec ponúka atraktívne prechádzky a cyklotrasy


Hlohovec je skvelým miestom pre prechádzky a cyklotrasy, ktoré sú obzvlášť ideálne počas jesene. Tu sú miesta, ktoré odporúčame navštíviť.

1. Náučný chodník Sedliská

Tento prírodnovedný chodník bol otvorený v roku 2013 a nachádza sa v chránenej oblasti prírodnej rezervácie Sedliská, ktorá je domovom pre rôzne teplomilné druhy rastlín a živočíchov. Chodník je dlhý 1 km s prevýšením 80 m a je ideálny na terénne vyučovanie. Neďaleko sa nachádza aj studnička, ktorá kedysi slúžila ako zdroj pitnej vody pre hlohovský pivovar.

2. Náučný chodník mikroregiónu Poniklec

Tento náučný chodník bol otvorený v roku 2017 a prechádza cez Považský Inovec a Podunajskú pahorkatinu. Je dlhý 10,3 km s prevýšením 280 m. Chodník je spojený s Cechom vinárov Hlohovecka a je súčasťou mikroregiónu Poniklec, združenia pätnástich obcí pracujúcich na spoločných aktivitách v rôznych oblastiach spoločenského a ekonomického života.

3. Náučný chodník Zámocký poznávací okruh

Tento náučný chodník je súčasťou Zámockého parku, ktorý je ideálnym miestom na pozorovanie rastlín a živočíchov. Chodník je dlhý 2,6 km s prevýšením 62 m a poskytuje možnosť spoznávať rôzne druhy drevín.

4. Náučný chodník hlohoveckými vinohradmi

Tento náučný chodník sa nachádza v peknom prostredí predhoria Považského Inovca a vznikol vďaka spolupráci Cechu vinárov Hlohovecka a Nadačného fondu Bekaert. Okružná trasa je nenáročná a bezbariérová, a ponúka možnosť spoznať miestne vinohrady, vinárov a dejiny vinohradníctva, ako aj tradičné odrody vín, ktoré sú pre tento región charakteristické.

5. Šulekovský poznávací okruh

Šulekovský poznávací okruh, tvorený štyrmi zastávkami, návštevníkom predstavuje nielen históriu obce Beregseg – Šulekovo, ale aj bohatú minulosť okolia Váhu, jeho faunu a flóru, a ďalšie fascinujúce historické miesta tejto niekdajšej samostatnej obce, ktorá v roku 1980 bola pripojená k Hlohovcu.

Okruh vytvorilo Vlastivedné múzeum v Hlohovci zo svojich vlastných finančných prostriedkov, v spolupráci s Mestom Hlohovec a s podporou dobrovoľníkov zo Šulekova. Celková dĺžka okruhu je približne 2900 metrov.

6. Cyklotrasa Hlohovec – Havran č. 043

Táto cyklotrasa je určená pre horské bicykle a jej náročnosť je hodnotená na úrovni experta. S dĺžkou takmer 22 km je súčasťou hrebeňa Považského Inovca a vedie hlavne po poľných a lesných cestách. Poskytuje možnosť aktívneho oddychu a objavovania prírodných krás okolia Hlohovca. Trasu v roku 2019 zrealizovalo Mesto Hlohovec v spolupráci s OZ Bike4you.

7. Vážska cyklomagistrála

Cyklomagistrála je určená pre horské a cestné bicykle a je zatiaľ vyznačená len smerom po toku Váhu od Hlohovca. Po dobudovaní bude najdlhšou cyklomagistrálou na území Slovenska a je plánovaná od sútoku Váhu s Dunajom až k prameňu rieky Čierny Váh.

8. Trasa Hlohovec – Šintava popri Váhu

Táto trasa, ktorá vedie naľavo od rieky Váhu, spája Hlohovec so Šintavou a poskytuje atraktívnu alternatívu k Vážskej cyklomagistrále, ktorá vedie po pravom brehu Váhu. Trasa má aj edukačný charakter a propaguje históriu regiónu i vinárske tradície.

9. Trasa Hlohovec – Nemšová úsek Hlohovec – VD Sĺňava

Táto trasa je paralelnou cykloturistickou trasou k Vážskej cyklomagistrále. Vedie podhraním Považského Inovca popri rieke Váh a poskytuje príležitosť spoznať pamiatky Piešťan, Beckova a Trenčína, ako aj prírodné poklady rieky Váh. Trasa je určená pre všetky vekové skupiny a je súčasťou tematickej Hradnej cesty.

Mapy náučných chodníkov a cyklotrás nájdete: mapy

Zdroj: Mesto Hlohovec


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>