V Trnavskom kraji pribudlo takmer 25 km cyklotrás


Trnavský samosprávny kraj v kalendárnom roku 2023 postavil päť úsekov cyklotrás na vlastnom území v celkovej dĺžke 24,3 kilometra. Tri úseky pribudli na Moravskej cyklomagistrále, ďalší úsek na Vážskej cyklomagistrále a jeden realizovala župa na základe memoranda o spolupráci s Jaslovskými Bohunicami a Slovenskými elektrárňami. Celková investovaná suma predstavuje 4,9 milióna eur, pričom na štyri úseky čerpal kraj nenávratné finančné príspevky z eurofondov v rámci viacerých programov.

Počas roka 2023 pribudlo päť úsekov

Počas uplynulého roka do siete novopostavených cyklotrás v Trnavskom kraji pribudlo päť úsekov s dĺžkou 24,3 kilometra, čo je najviac za posledné roky. Budovaním cyklotrás prispievame k bezpečnejšej doprave obyvateľov do práce či školy na bicykli, pričom ovplyvňujeme dopravné správanie ekologickým a udržateľným smerom. V neposlednom rade výrazne zvyšujeme potenciál cestovného ruchu v našom kraji. V roku 2024 plánujeme stavať ďalšie úseky a projektovo pripravovať ďalšie cyklotrasy, na ktoré chceme získať európske zdroje. Plánujeme pokračovať napríklad s úsekom Moravskej cyklomagistrály od Adamovských jazier v blízkosti mesta Gbely po Lávku Veľkej Moravy, ako aj úsekom  Vážskej cyklomagistrály popri rieke Váh až po Hlohovec.“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa za svoje rozsiahle celoročné aktivity obhájila prvenstvo v národnej súťaži o Cenu Európskeho týždňa mobility 2023 v kategórii aktívnych samosprávnych krajov.

Cyklotrasy v Trnavskom kraji. Zdroj: TTSK
Cyklotrasy v Trnavskom kraji. Zdroj: TTSK

V rámci Moravskej cyklomagistrály postavil TTSK 17 kilometrov

Župa minulý rok v rámci Moravskej cyklomagistrály postavila na vlastnom území 17 kilometrov cyklotrás. Prvý úsek cyklomagistrály na Záhorí spojil Baťov kanál v Skalici a Holíč v dĺžke 6,1 kilometra. Túto výstavu realizoval kraj formou spolufinancovania z eurofondov v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Ďalšie dva nadväzujúce úseky cyklotrás v súhrnnej dĺžke 10,9 kilometra vznikli v rámci projektu Clean Mobility medzi Moravským Svätým Jánom a Brodským. Vo fáze projektovej prípravy je ďalší úsek Moravskej cyklomagistrály. Ide o úsek od Adamovských jazier v blízkosti mesta Gbely po Lávku Veľkej Moravy. Župa ju plánuje financovať z eurofondov v rámci nového programového obdobia.

Na Vážskej cyklomagistrále pribudol úsek medzi Šúrovcami a mostom ponad Horný Dudváh pri obci Siladice. Ide o cyklotrasu v dĺžke 5,4 kilometra a nadväzuje na úsek zo Serede, ktorej výstavbu dokončila župa pred rokom. Zámerom kraja je pokračovať vo výstavbe ďalších úsekov popri Váhu až po Hlohovec. Župe bola schválená žiadosť o príspevok z Plánu obnovy a odolnosti SR na výstavbu úseku Vážskej cyklomagistrály od začiatku obce Zavar po kruhový objazd pri trnavskej automobilke Stellantis, pričom súčasťou 1,8-kilometrovej cyklotrasy bude aj lávky ponad diaľnicu D1.

V roku 2023 pribudlo v Trnavskom kraji vyše 24 kilometrov cyklotrás. Zdroj: TTSK
V roku 2023 pribudlo v Trnavskom kraji vyše 24 kilometrov cyklotrás. Zdroj: TTSK

Cyklotrasa v Jaslovských Bohuniciach vznikla z financií župy

Z vlastných zdrojov postavil kraj cyklotrasu spájajúcu obec Jaslovské Bohunice a tamojšiu atómovú elektráreň v dĺžke 1,9 kilometra. Jej súčasťou je aj cyklolávka ponad potok Blava, ktorej základnú, 20 metrov dlhú konštrukciu osadil zhotoviteľ v polovici decembra. Dobudovanie napojenia lávky na existujúcu cyklotrasu je naplánované v jarných mesiacoch.

Trnavská župa už druhýkrát po sebe získala prvenstvo v národnej súťaži o Cenu Európskeho týždňa mobility 2023 v kategórii aktívnych samosprávnych krajov. Tím okolo krajskej cyklokoordinátorky Silvie Prokopovej zrealizoval prvý slovenský crash test auta s cyklistom. Z videozáznamu vznikol edukačný dokument pre študentov stredných škôl. Záujem oň prejavili aj autoškoly a polícia. Župa organizovala aj ďalšie workshopy s cyklistickou tematikou, napríklad k pumptrackom, trailom, cykloturistickému značeniu, pričom spoluorganizovala aj ďalšie vzdelávacie aktivity. Jarnou školou cyklodopravy tiež nadviazala na úspešný vzdelávací cyklus z jesene 2022, ktorý bol určený pre pracovníkov samospráv, verejnej správy, z oblasti dopravy, udržateľnej mobility a projektových manažérov.

Nové cyklotrasy v Trnavskom kraji Zdroj: TTSK
Nové cyklotrasy v Trnavskom kraji Zdroj: TTSK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>