Úspešné akcie KOCR Trnavský kraj budú pokračovať aj v tomto roku


Po roku plnom výziev a sa pozrieme späť na to, čo minulý rok priniesol v oblasti turistiky a cestovania z hľadiska Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Zároveň sa však dozvieme viac o plánoch a inováciách, ktoré KOCR Trnavský kraj pripravuje na nadchádzajúce obdobie.

Ako sa prispôsobujú meniacej sa situácii na trhu a aké nové zážitky môžeme očakávať, keď sa svet pomaly otvára novým cestovateľským možnostiam? Predstavíme ako plánuje prilákať KOCR Trnavský kraj cestovateľov v nasledujúcom roku. Podrobnosti nám v exkluzívnom rozhovore poskytol za organizáciu Martin Palkovič.

Ako hodnotíte rok 2023 z pohľadu KOCR Trnavský kraj? Predstavte najúspešnejšie projekty, ktoré KOCR Trnavský kraj realizovala v roku 2023. V čom boli úspešné resp. výnimočné?

  • Uplynulý rok hodnotíme ako úspešný. Z pohľadu návštevnosti Trnavského kraja sa podarilo prekonať rok 2022. Za prvých 10 mesiacov roka 2023 zaznamenal Štatistický úrad SR v Trnavskom kraji 336 717 návštevníkov, čo je o 17,6 % viac ako v rovnakom období roka 2022 (286 206  návštevníkov). Domáci a zahraniční turisti sa v uvedenom období roka 2023 postarali o 1 161 480 prenocovaní, čo je medziročný nárast 11,3 % v porovnaní s prvými desiatimi mesiacmi roka 2022 (1 043 314 prenocovaní). Po turistoch zo Slovenska (55 %) najčastejšie prichádzajú do Trnavského kraja návštevníci z Českej republiky (25,1% / 84 445), Nemecka (3,8 % / 12 728), Poľska (2,4 % / 8 033), Rakúska (1,7 % / 5 686), Maďarska (1,7 % / 5 712) a Izraela (1 % / 3 081). Pritom Izraelčania mali najvyšší priemer prenocovaní. V Trnavskom kraji strávili v období od januára do októbra 2023 priemerne 10,1 noci. Už pred pandémiou bol Trnavský kraj obľúbenou destináciou kúpeľných hostí z Izraela. Zavedenie priameho leteckého spojenia Tel Aviv – Piešťany – Tel Aviv prispelo k zvýšeniu počtu návštevníkov z tejto blízkovýchodnej krajiny, ale pokračovaniu pozitívneho trendu zabránil nečakaný konflikt.
  • Medzi naše najúspešnejšie produkty uplynulého roka patria Lesopotulky, ktoré boli takmer vo všetkých termínoch vypredané. Veľký záujem bol aj naďalej o Piešťany podľa Wintera (na jar a na jeseň tieto zážitkové prehliadky absolvovalo vyše 900 turistov), úspešné boli aj Výletné vlaky, ktorými sa do odviezlo dohromady vyše 1 200 cestujúcich. Výstavu Kvetinové svety Alfonsa Muchu, ktorá bola od mája do konca októbra verejnosti prístupná na Kúpeľnom ostrove, a na ktorej propagácii sa KOCR Trnavský kraj podieľala, videlo 30-tisíc ľudí.
  • Dôležitým infraštruktúrnym projektom uplynulého roka bola Útulňa Jozefa Maka, ktorá od júna slúži diaľkovým turistom prechádzajúcim cez Malé Karpaty po Ceste hrdinov SNP.
Útulňa Jozefa Maka Zdroj: Kraj zážitkov
Útulňa Jozefa Maka Zdroj: Kraj zážitkov

Aké sú hlavné ciele a prioritné oblasti KOCR Trnavský kraj v oblasti cestovného ruchu pre rok 2024?

  • KOCR Trnavský kraj v roku 2024 nadviaže na svoje doterajšie aktivity a bude v nich pokračovať. Obnovenie leteckého spojenia s Izraelom závisí od vývoja bezpečnostnej situácie na Blízkom východe, ale ide o jednu z hlavných priorít KOCR Trnavský kraj, nakoľko záujem zo strany izraelských touroperátorov o Trnavský kraj pretrváva. V uplynulom roku bolo dôležitým krokom k prilákaniu turistov z krajín okolo Perzského zálivu otvorenie prvého zahraničného zastúpenia, ktoré funguje od januára 2023 v Dubaji. V propagácii Trnavského kraja na týchto trhoch plánuje KOCR pokračovať.
  • V neposlednom rade je isté i pokračovanie viacerých produktov zameraných prevažne na návštevníkov zo Slovenska a Českej republiky – Lesopotulky sa budú konať na jar i na jeseň. Odborníci zavedú v rámci týchto komentovaných prehliadok prírody účastníkov aj na nové miesta. Pokračovať budú aj Piešťany podľa Wintera. Na riekach Trnavského kraja sa budú konať jarné, letné i jesenné splavy, ktorých cieľom je upozorniť na stále rastúci potenciál vodného turizmu a rozmanité možnosti vodáckych aktivít. Vďaka minuloročnému úspechu predpokladáme aj pokračovanie výstavy Kvetinové svety v Piešťanoch.
Piešťany podľa Wintera Autor: Martin Palkovič
Piešťany podľa Wintera Autor: Martin Palkovič

Môžete nám predstaviť niektoré z noviniek, ktoré plánujete zaviesť pre rok 2024?

  • Trnavský kraj zážitkov pripravuje novú exteriérovú prezentáciu v podobe karavanu, s ktorým sa budeme zúčastňovať rôznych druhov podujatí s cieľom zaujať milovníkov karavaningu a kempovania, a upozorniť ich na široké možnosti trávenia voľného času v Trnavskom kraji pre túto špecifickú skupinu dovolenkárov. S tým súvisí aj príprava nových printových propagačných materiálov, ktoré budú zamerané aj na nové trhy.

Aké ďalšie konkrétne akcie a podujatia pripravuje KOCR Trnavský kraj resp. na ktorých s partnermi participujete na rok 2024? Ako plánujete spolupracovať so svojimi členmi a partnermi pri realizácii týchto podujatí?

  • Jednou z úspešných noviniek letnej sezóny 2023 bola Smolenická fčela – kyvadlová doprava v turisticky exponovanej destinácií bola zavedená s finančnou participáciou KOCR Trnavský kraj na základe podnetu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Táto služba výletníkom mieriacim do Smoleníc by mala byť v roku 2024 rozšírená. K ďalším našim spoluprácam s členskými subjektami patria cyklobusy, ktoré budú v nasledujúcom roku taktiež pokračovať. V oblasti vzdelávania, ktorá je tiež jednou z priorít KOCR Trnavský kraj, plánujeme participovať na (ne)konferencii Gastrolove, ktorá študentom i podnikateľom v oblasti služieb a cestovného ruchu prezentuje dobré príklady z praxe. V roku 2024 pokračujeme aj v spolupráci s Hudobným centrom na festivale Pro Musica Nostra Tyrnaviansi, ktorý milovníkov hudby láka na zaujímavé miesta nášho kraja. Séria koncertov domácich i zahraničných interpretov sa uskutoční v júni.
Smolenická fčela Zdroj: Kraj zážitkov
Smolenická fčela Zdroj: Kraj zážitkov

V ktorých termínoch sa na podujatia, ktoré organizuje KOCR Trnavský kraj, môžu tešiť ich návštevníci?

  • Piešťany podľa Wintera sa budú konať tradične na jar a na jeseň, ale bude to o niečo bližšie k letu. Na rovnaké mesiace pripravujeme aj jarné a jesenné Lesopotulky. Predbežne v apríli a máji a potom v septembri a októbri. Prehliadky Piešťan i prírodných unikátov nášho kraja sa budú konať tradične – vždy v sobotu. Na úvod septembra je naplánované obľúbené podujatie Rozárium hudby v Dolnej Krupej.

Existujú nejaké špecifické turistické segmenty alebo cieľové skupiny, na ktoré sa v roku 2024 zameriate?

  • V roku 2024 sa chceme viac zamerať na ľudí, ktorí trávia svoje dovolenky v karavanoch alebo v kempoch. Na území Trnavského kraja funguje viacero špičkových kempov, ktoré chceme začať propagovať aj v zahraničí – najmä na trhoch, kde je karavaning tradične veľmi silný – Nemecko, Holandsko, krajiny Beneluxu. S cieľom udržať si vysokú návštevnosť z Českej republiky chceme rozšíriť naše aktivity na tamojšom trhu a potenciál vidíme aj na poľskom trhu.

Aké sú vaše stratégie pre propagáciu regiónu a jeho atrakcií na domácej a medzinárodnej úrovni? Máte v pláne spoluprácu s inými regiónmi alebo medzinárodnými organizáciami cestovného ruchu?

  • Je to účasť na veľtrhoch, komunikácia s touroperátormi, organizovanie infociest pre novinárov a influencerov, ale aj kampane na sociálnych sieťach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>