Región Žitný ostrov je vždy dobrá voľba!


O podporu rozvoja cestovného ruchu na území Žitného ostrova sa stará a usiluje Oblastná organizácia cestovného ruchu Žitný ostrov – Csallóköz. Je spoluorganizátorom najlepších a najnavštevovanejších kultúrnych a gastronomických podujatí od Šamorína až po Veľký Meder. Zabezpečuje tvorbu a prezentáciu produktov cestovného ruchu.

Nemenej dôležitou úlohou organizácie je podpora budovania turistickej infraštruktúry ako sú značenie turistických trás, smerníky, informačné tabule a podobne. Viac nám o práci organizácie, jej aktivitách v minulosti a najmä o plánoch do budúcnosti povedala za OOCR Žitný ostrov – Csallóköz Viktória Tóthová.

Ako hodnotíte rok 2023 z pohľadu OOCR Žitný ostrov – Csallóköz? Predstavte najúspešnejšie projekty, ktoré OOCR Žitný ostrov – Csallóköz realizovala v roku 2023.

 • Rok 2023 bol významný pre činnosť OOCR Žitný ostrov – Csallóköz, kedže sme mohli pokračovať v dosahovaní cieľov, ktoré sme si predtým stanovili. Našim zámerom bolo vyzdvihnúť prírodné, historické a gastronomické hodnoty Žitného ostrova. A to prostredníctvom marketingových kampaní, podujatí a vzdelávacích aktivít. Činnosti v rámci aktivity marketing a propagácia nadväzovali na budovanie jednotnej regionálnej identity, vytváranie komunikačných kanálov pre návštevníkov, propagáciu regiónu na výstavách.
 • V roku 2023 sme mohli prezentovať aktivity našej organizácie na viacerých výstavách aj vďaka podpore Ministerstva dopravy SR a Slovakia Travel: vo februári sme úspešne propagovali Žitný ostrov na veľtrhu cestovného ruchu Utazás v Budapešti; koncom februára sme na odbornom stretnutí v poľskej Wroclawi predstavili zástupcom cestovných kancelárií možnosti, ktoré ponúka náš región. V marci sme región predstavili verejnosti na výstave Holiday World v Prahe. V máji sme novinárom predstavili možnosti regiónu v Krakove, druhom najväčšom meste Poľska. Náš región sme predstavili aj zámorským cestovným kanceláriám na stretnutí B2B v Banskej Bystrici. Na jeseň sme sa zúčastnili na B2B podujatí ALLinTOO 2023, ktoré sa konalo v Poznani a na B2B podujatia organizovaného Czech Travel Market, ktoré sa konalo v PVA EXPO PRAHA. 26. októbra sa v Budapešti konal MICE Business Day Budapest 2023, jediné fórum obchodného turizmu v Maďarsku – tu sme si tiež vybudovali dobré vzťahy. V novembri sme sa zúčastnili na ďalšej veľkej výstave v poľskom hlavnom meste, vo Varšave.
 • Účasť na výstavách a na medzinárodných trhoch je pre nás dôležité, aby sme spoznali publikum a aby sme získali cenné kontakty pre rozvoj cestovného ruchu. Dobrou inšpiráciou pre rozvoj je zmapovanie medzinárodnej ponuky. V roku 2023 s cieľom privítať čoraz viac maďarských návštevníkov sme medzi 24. a 26. aprílom hostili členov Maďarskej asociácie cestovných kancelárií. Počas takmer troch dní sa u nás sa nenudili ani minútu.
Krásy Žitného ostrova - Číčov Zdroj: Tímea Bazsóová/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz
Vojka a okolie – člnkovanie Zdroj: Tímea Bazsóová/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz
 • Sme radi, že v roku 2023 sme mohli podporiť kvalitné podujatia, ktoré majú významnú úlohu aj z hľadiska cestovného ruchu, napríklad: XIV. Veľkomederské dni Mateja Corvína 2023, Festival Pomlé v Šamoríne,  Žitnoostrovský jarmok alebo aj  Žitnoostrovský pohár hádzanej. Na podujatie 2. Žitnoostrovská burza zážitkov dostali návštevníci malú ochutnávku toho, čo táto oblasť ponúka.
 • Gastronómia na Žitnom ostrove je založená na miestnych surovinách a tradíciách, preto je tiež dôležité venovať tejto oblasti veľa pozornosti. Na 3. Gastroworkshope sa diskutovalo o aktuálnych gastronomických problémoch a riešeniach, súťaž o Najlepšie jedlo Žitného ostrova sa z roka na rok stáva populárnejším. Podujatie je už piaty rok po sebe najprestížnejšou gastronomickou súťažou v našom regióne. Zo súťaže benefitujú najmä naši hostia, ktorí si môžu vychutnať skvelé gastronomické zážitky na celom Žitnom ostrove. Séria videí o reštauráciách a ich šéfkuchároch bola na sociálnych sieťach veľmi populárna. V záujme zlepšenia kvality služieb poskytovaných hosťom je dôležité, aby sa odborníci v oblasti gastronómie rozvíjali na základe vzájomnej podpory.

Aké sú hlavné ciele a prioritné oblasti OOCR Žitný ostrov – Csallóköz v oblasti cestovného ruchu pre rok 2024?

 • Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa zúčastníme na viacerých výstavách, pretože je pre nás veľmi dôležité propagovať náš región v susedných krajinách. Propagáciou regiónu dokážeme posilniť silnú značku našej dovolenkovej destinácie. Výstavy, veľtrhy a prezentácie poskytujú vhodný priestor na tieto aktivity. Naďalej aktívne pracujeme na organizovaní podujatí a programov, ktoré si môžu vychutnať v plnom prúde aj zahraniční turisti.
 • Vzdelávacie aktivity sú tiež veľmi dôležitými piliermi rozvoja cestovného ruchu. Preto považujeme za dôležité, aby tí, ktorí sú v priamom kontakte so zákazníkmi, absolvovali odbornú prípravu: jazykové kurzy, komunikačné tréningy ako aj vzdelávacie aktivity v oblasti gastronómie. Semináre a tréningy plánujeme organizovať celoročne okrem hlavnej sezóny oslovením kvalitných školiteľov.
Krásy Žitného ostrova Zdroj: András Cséfalvay/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz
Najlepšie jedlo Žitného ostrova Zdroj: András Cséfalvay/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz

Môžete nám predstaviť niektoré z noviniek, ktoré plánuje OOCR Žitný ostrov – Csallóköz zaviesť pre rok 2024?

 • Na výstavách a na medzinárodných trhoch, ale aj v našej turistickej informačnej kancelárii v Dunajskej Strede náš tzv. katalóg s názvom „Zážitkové moduly Žitného ostrova“ má veľký úspech. V súčasnosti je tento katalóg k dispozícii v slovenskom, maďarskom, anglickom a poľskom jazyku, ale pracujeme na ďalších jazykových mutáciách. Pracujeme aj na rozšírení tohto katalógu, aby si turisti mohli vybrať z viacerých možností, a aby sme im mohli ponúknuť čo najviac fakultatívnych voľnočasových aktivít.
 • Aktívne pracujeme aj na nových brožúrach, ako napr. nová brožúra o regióne, nový gastronomický katalóg a zbierka najlepších kaviarní a barov na Žitnom ostrove. Na našu takzvanú „sprievodcovskú webovú stránku“ https://kdeco.sk/ tiež čaká zmena dizajnu – v roku 2024 sa plánuje sprístupnenie obsahu aj v angličtine.
Vodný mlyn, Dunajský Klátov Zdroj: Slavomír Frešo/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz
Vodný mlyn, Dunajský Klátov Zdroj: Slavomír Frešo/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz

Aké ďalšie konkrétne akcie a podujatia pripravuje OOCR Žitný ostrov – Csallóköz resp. na ktorých s partnermi participujete na rok 2024? Ako plánujete spolupracovať so svojimi členmi a partnermi pri realizácii týchto podujatí? Ak viete, uveďte okrem podujatí a akcií aj termíny, v ktorých sa uskutočnia.

 • Budeme pokračovať v spolupráci na projektoch a aktivitách s KOCR Trnavský kraj, ako aj spolu s našimi členmi. Aktuálne podujatia a konkrétne programy a informácie o nich sú vždy včas zverejnené na našej webovej stránke https://kdeco.sk/ a na sociálnych sieťach (na Facebooku: OOCR – Žitný ostrov – Csallóköz, na Instagrame: @zitnyostrovregion).
 • Po úspechu minuloročného turnaja by sme chceli toto leto zorganizovať ďalší medzinárodný hádzanársky turnaj, a samozrejme, nesmie chýbať ani súťaž o Najlepšie jedlo Žitného ostrova.
Krásy Žitného ostrova Zdroj: András Cséfalvay/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz
Najlepšie jedlo Žitného ostrova Zdroj: András Cséfalvay/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz

Existujú nejaké špecifické turistické segmenty alebo cieľové skupiny, na ktoré sa v roku 2024 OOCR Žitný ostrov – Csallóköz zameria?

 • Naša organizácia sa snaží ponúkať alternatívne voľnočasové aktivity pre všetky vekové kategórie – bez ohľadu na to, či už prídu na jednodňový alebo viacdňový výlet. V našom regióne je veľa príležitostí na aktívny a aj na pasívny oddych: napríklad po náročnej cyklotúre alebo vodnej túre sa môžu turisti relaxovať v niektorom z termálnych kúpeľov, môžu ochutnať špeciality miestnych reštaurácií, môžu spoznať miestne kultúrne dedičstvo. Región Žitný ostrov je vždy dobrá voľba! Dúfame, že aj v roku 2024 ochutná kúsok nášho regiónu čo najviac návštevníkov zo Slovenska i zahraničia.
Krásy Žitného ostrova - Číčov Zdroj: Peter Fodor/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz
Číčov Zdroj: Peter Fodor/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz

O Žitnom ostrove

Žitný ostrov je najväčší európsky riečny ostrov, ktorý sa nachádza na juhozápade Slovenska a so svojím miernym až mierne teplým podnebím je najúrodnejšia nížina Slovenska. Povrch Žitného ostrova mierne klesá od Bratislavy smerom ku Komárnu.

Žitný ostrov ohraničuje z juhu koryto Dunaja, zo severu jeho rameno Malý Dunaj a na krátkom úseku na východe aj Váh. Je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Vďaka aj geotermálnym prameňom možno zažiť blahodarné účinky termálnych vôd a relaxovať v termálnych a rekreačných kúpeľoch, ktoré zahrejú a nabijú energiou telo i dušu. Môžete si napríklad vybrať Thermalpark v Dunajskej Strede, Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi, X-BIONIC Sphere v Šamoríne, Termálne kúpalisko v Topoľníkoch, alebo Termálne kúpalisko v Komárne.

Krásy Žitného ostrova - Číčov Zdroj: Tímea Bazsóová/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz
Vojka a okolie – člnkovanie Zdroj: Tímea Bazsóová/OOCR Žitný ostrov – Csallóköz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>