Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Literárne potulky Hlohovcom

8 júna @ 9:00 - 14:00


Zažite ôsmy ročník Literárnych potuliek Hlohovcom vás opäť prevedie literárnou mapou mesta.

Pôjde o miesta známe i málo zbadané. Spojitosť poézie, prózy i dramatických textov s konkrétnym miestom nechce iba oslavovať tieto lokality, upozorňovať na ich význačné architektonické objekty, alebo pripomínať udalosti, ktoré sa v nich udiali, ale v prípade miest všedných, obyčajných či prehliadaných chce tieto miesta objavovať, pričom použije menej využívaný kultúrny jazyk – jazyk literárneho umenia, ktorý vybudí čitateľský zážitok, vyvolá emóciu či navodí atmosféru.

Zraz o 9:00 na železničnej stanici, kde po privítaní sa posadíme spoločne s autorom na vlak z Leopoldova do Hlohovca a budeme vnímať zákutia síce krátkej, no pre školopovinného chlapca nevšednej cesty za školskými povinnosťami.

O 9:40 si v kine Úsmev spomenieme na nenápadnú uličku, ktorá kedysi viedla popri ňom a sídlila v nej takmer pred sto rokmi predajňa tých najlepších bicyklov a šijacích strojov v okolí, ba i na svete. Firma síce patrila trnavskému obchodníkovi, no svoje podnikanie rozšíril aj do Hlohovca. Zaznejú jeho humorné, no i smrteľne vážne vyznievajúce literárne reklamy na jeho bezchybný tovar.

Približne o 10:20 sa dostaneme na námestie pred Kostol sv. Michala archanjela do blízkosti troch dôležitých pamätníkov rodokmeňu a identity nášho mesta. Odznejú tu texty o tom, ako prebiehali v minulosti chýrne fraštacké jarmoky.

O 10:50 si pripomenieme pri pamätnej tabuli na budove knižnice prostredníctvom elegických básní osudy dvoch dobrovoľníkov hurbanovských vojsk, ktorých popravili na bereseckom poli, no boli väznení vo vážnici na hlohovskom námestí. Ich životný príbeh bude stvárnený aj krátkou dramatizáciou šikovných detí.

Na Podzámsku ulicu do blízkosti kamenného prícestného kríža sa dostaneme približne o 11:30. Na tomto mieste si spomenieme na jednu z ikonických uličiek, ktoré už síce neexistujú, ale vďaka jednému z pamätníkov si môžeme sprítomniť jej atmosféru a obyvateľov.

Potom nás čaká malé občerstvenie v La Caffetterii a vydáme sa smerom k poslednej zastávke. Okolo 12:30 zaznejú v najväčšej zámockej miestnosti (bývalej erdődyovskej knižnici) slová spomienok jednej z jeho obyvateliek a presunieme sa nimi o dve storočia späť. Nazrieme do života šľachticov hlohovského panského dvora.

Napokon nás čaká kvíz o zaujímavé knižné ceny a tradičný piknik na záver. Ako darček sme pre vás pripravili už tradičnú mapku trasy podujatia, pamätnú pohľadnicu a ešte jedno prekvapenie.

Literárne potulky Hlohovcom

Literárne potulky Hlohovcom


Details

Date:
8 júna
Time:
9:00 - 14:00
Event Categories:
,
Event Tags:
,

Organizer

Mesto Hlohovec
Phone
+421 337 368 111
Email
info@hlohovec.sk
View Organizer Website

Venue

Mesto Hlohovec
Mestský úrad Hlohovec, M. R. Štefánika 1
Hlohovec, 920 01 Slovensko
+ Google Map
Phone
033/736 81 11, 742 12 16
View Venue Website

Blogy a články

Najbližšie podujatia


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>