Pestrá sezóna v Trnavskom kraji zážitkov


Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pripravila na novú sezónu viacero noviniek. Cieľom je osloviť ďalších potenciálnych návštevníkov a predstaviť im ďalšie zaujímavosti Trnavského kraja zážitkov.

Aktuálne sú v plnom prúde prehliadky kúpeľného mesta s názvom Piešťany podľa Wintera aj jarné Lesopotulky. Ide o komentované prechádzky v sprievode odborníkov, ktoré sa konajú každú sobotu.

V deň štátneho sviatku – 1. mája 2024 sa podarilo vypredať všetky miesta v raftoch, člnoch a katamaránoch. Na nich sa výletníci plavili po štyroch tokoch Trnavského kraja. S Vesnou na vodu sa vydali na Váh, Malý Dunaj, Dunajské ramená a prvýkrát aj na Baťov kanál. Tam sa 1. mája tradične otvárala plavebná sezóna.

Tento deň bol pre cyklistov prvou príležitosťou v novej sezóne zviesť sa Cyklobusom od vody k vode z Dunajskej Stredy do Gabčíkova. KOCR Trnavský kraj vypraví cyklobus, v ktorom si záujemcovia môžu rezervovať miesto pre seba i svoj bicykel cez krajzazitkov.sk, počas všetkých víkendov a štátnych sviatkov až do 15. septembra 2024.

S Vesnou na vode Zdroj: Trnavský kraj zážitkov
S Vesnou na vode Zdroj: Trnavský kraj zážitkov

Vznik ministerstva vníma organizácia ako príležitosť

Teší nás záujem o splavy, Lesopotulky i o zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera, ktoré sú už tradičnou súčasťou našej ponuky. Na túto sezónu sme pripravili viacero noviniek s cieľom osloviť ďalšie skupiny domácich turistov a upriamiť ich pozornosť na zaujímavosti Trnavského kraja zážitkov. Rovnako dôležití sú pre nás návštevníci z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Fínska a Blízkeho východu. Pre novinárov a odborníkov na cestovný ruch z týchto krajín pripravujeme poznávacie cesty a press tripy, samotným návštevníkom ponúkame špeciálne balíky i naše produkty. Dôležitá je aj výmena odborných poznatkov a vzdelávanie. Jednou z našich aktivít v tejto oblasti je konferencia Gastrolove, ktorá sa uskutoční 27. septembra, kedy si pripomíname Svetový deň cestovného ruchu. Vznik nového ministerstva vnímame ako príležitosť, aby sa mohol cestovný ruch koncepčne rozvíjať,“ hovorí Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Lesopotulky Zdroj: Trnavský kraj zážitkov
Lesopotulky Zdroj: Trnavský kraj zážitkov

Jún v znamení klasickej hudby a cyklopotuliek

Jún bude patriť medzinárodnému hudobnému festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi, ktorý prináša klasickú hudbu na netradičné miesta Trnavského kraja, ale aj Cyklotúlačkám po Žitnom ostrove. Počas piatich sobôt budú mať turisti na bicykloch príležitosť spoznávať jedinečnosť Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, konkrétne Číčovského mŕtveho ramena. Na nenáročných výletoch po rovinatom teréne im odborník porozpráva o dôležitosti ochrany životného prostredia, a predstaví im prírodné zaujímavosti najväčšieho riečneho ostrova v Európe.

Jeseň bude patriť severnej časti kraja

Po letných prázdninách môžu cyklisti podobným spôsobom objavovať zaujímavosti severnej časti Trnavského kraja. Každú septembrovú sobotu sa budú konať Cyklotúlačky po Záhorí zamerané na technické pamiatky a architektúru. V Skalici sa účastníci na dvoch kolesách vyberú po stopách tvorby Dušana Jurkoviča, ale pozrú si aj unikátne vinárske búdy. V okolí Jablonice zamieria k nedokončenej železnici aj k artefaktom II. svetovej vojny v Malých Karpatoch.

Ryžovanie zlata

Ďalšou novinkou je ryžovanie zlata spojené so splavom. „Počas tohto letného dobrodružstva sa výletníci na chvíľu stanú zlatokopmi. Budú splavovať Dunajské ramená v okolí Šulianskeho jazera neďaleko hranice s Maďarskom a popritom si vyskúšajú ryžovanie zlatinky pomocou ryžovacej panvice tak ako za starých čias. Vstupenky na všetky nové podujatia budú čoskoro dostupné cez web stránku krajzazitkov.sk,“ avizuje Martin Palkovič z KOCR Trnavský kraj.

Vracia sa Smolenická fčela

Vďaka spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Trnava Tourism sa na cesty už čoskoro vráti Smolenická fčela. Cieľom kyvadlovej dopravy v obci na úpätí Malých Karpát je motivovať turistov, aby nechali svoje autá doma a do Smoleníc sa odviezli vlakom. Snahou je využiť autobus umožňujúci vystúpiť na ktorejkoľvek označenej zastávke, pozrieť si blízke atrakcie a potom opäť pokračovať v jazde.

V sobotu 4. mája prvýkrát zvezie cestujúcich Krupanská fčela.Tá bude premávať medzi Trnavou a Dolnou Krupou vždy v termínoch veľkých podujatí konajúcich sa v tejto obci.

Jedným z nich bude Rozárium hudby – komorný koncert v anglickom parku pri kaštieli v Dolnej Krupej, ktorému predchádza pestrý popoludňajší program. Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj pripravuje toto podujatie na sobotu 7. septembra 2024.

Prezentačný sTTánoček

Počas celej sezóny KOCR Trnavský kraj predstaví svoje aktivity na rôznych podujatiach prostredníctvom nového prezentačného sTTánočku. Tento obytný príves vo farbách Trnavského kraja zážitkov mal premiéru na veľtrhu Caravan Bike Travel v Nitre. Už 18. mája sa pri ňom môžu zastaviť návštevníci Trnavského rínku. Na jeseň sa do Trnavského kraja zážitkov opäť vrátia Lesopotulky aj zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera.

Alfons Mucha v kúpeľnom meste Zdroj: Trnavský kraj zážitkov
Alfons Mucha v kúpeľnom meste Zdroj: Trnavský kraj zážitkov

Diela Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove

Koniec októbra bude poslednou príležitosťou obdivovať diela Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove. „Trnavský samosprávny kraj a Slovenské liečebné kúpele Piešťany sa vlani pripojili k projektu Nadácie Mucha s názvom Muchova cesta. Prvý ročník výstavy navštívilo 30-tisíc ľudí. Už čoskoro sa diela svetoznámeho autora do Piešťan vrátia. KOCR Trnavský kraj sa bude aj tentoraz podieľať na propagácii výstavy. Tá je ukážkou spolupráce verejného a súkromného sektora s cieľom rozvíjať obľúbenú destináciu,“ uzatvára Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>