Objavte Secesiu v Záhorskom múzeu


Záhorské múzeum v Skalici, patriace pod Trnavský samosprávny kraj, pripravilo výstavu, ktorá odhaľuje krásu secesného výtvarného štýlu a života na prelome storočí. Návštevníci majú jedinečnú príležitosť obdivovať diela a predmety z obdobia, ktoré formovalo modernú európsku kultúru.

Výnimočná kolekcia nábytku Dušana Jurkoviča

Výstava sa pýši prvou verejnou prezentáciou 11 kusov nábytku, ktoré po dôkladnej reštaurácii prezentuje múzeum. Tieto kusy osobne navrhol významný architekt Dušan Jurkovič, a to pre dievčenské spálne penziónu Vesna v Brne. Podarilo sa ich získať vďaka podpore Fondom na podporu umenia a sú skutočným pýchou zbierok.

Rozmanitosť exponátov na výstave

Okrem nábytku výstava ponúka širokú škálu dekoratívnych aj úžitkových predmetov z rôznych materiálov. Sú tu alpakové a cínové podnosy, porcelánové a sklenené výrobky zdobené typickými secesnými motívmi. Kvetinové vzory a geometrické dekorácie sa striedajú s prvkami inšpirovanými prírodou a ženskou krásou.

Pohľad na život v secesnej Skalici

Časť výstavy je venovaná aj samotnému životu v Skalici počas secesie. Návštevníci môžu obdivovať dobové fotografie, architektonické štúdie a ďalšie predmety, ktoré približujú každodenný život v tomto období. Vystavené sú aj historické dokumenty, ako sú pohľadnice, pozvánky a plagáty z umeleckých výstav.

Podrobnosti o výstave

Výstava „Secesia zo zbierok Záhorského múzea a zberateľov“ začína vo štvrtok 16. mája 2024 o 16:00 a bude trvať až do 18. augusta 2024. Kurátorkou tejto výstavy je Viera Drahošová, ktorá sa zaslúžila o súčasnú podobu expozície.

Nahliadnutie do sveta secesie

Záhorské múzeum si touto výstavou nielen uctilo obdobie secesie, ale aj umožnilo verejnosti nahliadnuť do bohatej minulosti a estetiky tohto fascinujúceho obdobia. Nezabudnite prísť a preskúmať túto jedinečnú výstavu, ktorá osvetľuje jednu z najzaujímavejších kapitol našej histórie a umenia.

Secesia zo zbierok Záhorského múzea a zberateľov
Secesia zo zbierok Záhorského múzea a zberateľov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>