Nový Archeopark Cífer-Pác: Okno do histórie Trnavského regiónu


V sobotu 27. apríla 2024 sa v Cíferi uskutočnilo slávnostné otvorenie nového Archeoparku Cífer-Pác. Tento jedinečný projekt prináša návštevníkom fascinujúci pohľad do minulosti Trnavského kraja. Poďme sa spoločne ponoriť do histórie tohto regiónu a zistiť, čo všetko archeopark ponúka.

Objavenie náleziska

Archeologické nálezisko, na ktorom archeopark stojí, objavil v 70-tych rokoch minulého storočia amatérsky archeológ Viliam Kráľovič. Vďaka jeho zanieteniu a úsiliu sa podarilo objaviť desiatky ďalších nálezísk v okolí. Tieto objavy položili základy pre vznik dnešného archeoparku.

Archeopark, Cífer-Pác
Archeopark, Cífer-Pác

Expozícia archeoparku

Archeopark Cífer-Pác prešiel kompletnou rekonštrukciou, aby mohol návštevníkom ponúknuť modernú a pútavú expozíciu. Tá vás prevedie rôznymi historickými obdobiami, od doby kamennej, cez obdobie susedstva s Rímskou ríšou, až po skorý stredovek a Veľkú Moravu. Expozícia je navrhnutá tak, aby poskytla hlbší vhľad do života a kultúry našich predkov v Trnavskom regióne.

Význam archeoparku pre cestovný ruch

Trnavský župan Jozef Viskupič vo svojom príhovore zdôraznil nadregionálny význam archeoparku. Očakáva sa, že tento unikátny projekt posilní cestovný ruch v kraji a priláka ďalších turistov. Archeopark tak prispieva k rozvoju regiónu a vytvára atraktívny priestor pre spoznávanie jeho bohatej histórie.

Predseda TTSK Jozef Viskupič počas otvorenia Archeoparku v Cíferi.
Predseda TTSK Jozef Viskupič počas otvorenia Archeoparku v Cíferi.

Úsilie archeológov a nadšencov histórie

Za vznikom archeoparku stojí dlhoročné úsilie archeológov a nadšencov histórie. Vďaka ich výskumom a práci môžeme dnes nahliadnuť do života našich predkov, spoznať ich zvyky a kultúru. Archeopark je poctou ich odhodlaniu a záujmu o históriu Trnavského regiónu.

Archeopark Cífer-Pác predstavuje modernú expozíciu

Tento priestor predstavuje jedinečnú príležitosť pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o históriu a chcú sa dozvedieť viac o minulosti Trnavského kraja. Vďaka modernej expozícii a atraktívnemu spracovaniu sa stáva must-see miestom pre turistov a milovníkov histórie. Neváhajte a príďte sa ponoriť do fascinujúceho sveta našich predkov v novom Archeoparku Cífer-Pác.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>