Nová výsadba stromov spestrí cestu na Záruby


Dobrovoľníci sa zapojili do projektu “Na Záruby v tieni stromov a za spevu vtáctva”, ktorého cieľom bolo vysadiť stromy pozdĺž obľúbenej turistickej trasy na najvyšší vrch Malých Karpát, Záruby. Vďaka ich úsiliu sa podarilo vysadiť 50 prevažne ovocných stromov, ktoré nielen spríjemnia prostredie pre turistov, ale aj podporia miestnu biodiverzitu.

Pestré druhové zloženie

Medzi vysadenými stromami nájdeme čerešne, jarabiny, jedle, hrušky, orechy, lipy a slivky. Tieto druhy pochádzajú z pôvodných drevín vyskytujúcich sa v podhorí Malých Karpát. Okrem toho, že stromy poskytnú príjemný tieň počas horúcich letných dní, budú slúžiť aj ako útočisko pre vtáctvo a hmyz. Vysadené stromoradie navyše zmierni prašnosť z neďalekej prevádzky.

Odborný dohľad nad výsadbou

Celá akcia prebehla pod dohľadom skúseného arboristu a ovocinára Dávida Fendricha z OZ Fándlyho záhrada. Vysvetlil ako prebiehať správny postup pri výsadbe a zastrihovaní stromov. Zdôraznil, že jesenná výsadba umožňuje stromčekom lepšie zakoreniť vďaka zimnej vlahe. Upozornil tiež na časté chyby, ako je miešanie pôdnych horizontov či pridávanie hnoja ku koreňom.

Prínos pre prírodu a región

Bývalý riaditeľ CHKO Záhorie, Tomáš Olšovský, vyzdvihol význam výsadby stromov vo voľnej krajine. Ovocné stromy sú podľa neho obzvlášť vhodné, pretože poskytujú potravu a útočisko pre voľne žijúce vtáctvo, ako aj možnosť dopestovať si vlastné ovocie. Hoci sa niekedy vysádzajú aj nepôvodné druhy, výsadba pôvodných drevín je najlepšou voľbou pre miestny ekosystém.

Cieľ projektu

Dušan Štefánik zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti objasnil, že cieľom projektu je spestrenie krajiny a doplnenie ovocných stromov pozdĺž obľúbenej turistickej trasy na Záruby. Vysadené stromy poslúžia nielen ako tieň pre turistov, ale aj ako zdroj potravy pre vtáky.

Pomohlo množstvo dobrovoľníkov

Zuzana Lackovičová z regionálnej pobočky Vtáctvo trnavské vyjadrila nadšenie z veľkého počtu dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do projektu s cieľom skrášliť okolie a priniesť niečo pozitívne do prírody. Táto iniciatíva je skvelým príkladom toho, ako môžu ľudia svojou angažovanosťou prispieť k zlepšeniu životného prostredia a podpore biodiverzity v regióne.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>