Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili


V 70. rokoch 20. storočia bol v komore nájomného bytu v západnej časti seredského kaštieľa objavený malý zvon.

Vzácny nález

Tento zvon slúžil v minulosti ako signálny nástroj pre grófov. Za čias baróna Ohrensteina sa ním ohlasovali návštevy. Rodina Behýlová ho venovala do zbierky mestského múzea.

Svedok histórie

Zvon, odliaty zo špeciálnej zliatiny nazývanej zvonovina, je dôležitým svedkom historických udalostí. V čase nálezu bol už vo výrazne deštruovanom stave. Aby mohol byť vystavený a zároveň sa zachoval pre ďalšie generácie, prešiel v roku 2023 reštaurovaním.

Náročná záchrana

Reštaurátor Martin Šmigrovský opísal stav zvona pred reštaurovaním. Telo bolo pokryté vrstvou tmavo zelenej korózie, ktorá v jednom mieste výrazne zasiahla do materiálu a spôsobila tvarové poškodenie. Oceľové srdce zvona bolo tiež poškodené hrdzou. Zvon niesol aj známky mechanických poškodení z užívania.

Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili. Zdroj: Mesto Sereď
Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili. Zdroj: Mesto Sereď

Proces reštaurovania

Cesta k zachovaniu zvona nebola jednoduchá. Šmigrovský vysvetlil postup prác. Telo aj srdce boli očistené kombináciou mechanického a chemického čistenia. Pri čistení sa odkryl fakt, že zvon bol repasovaný vo výrobe, respektíve pri liatí vznikol defekt a bol odborne odstránený. Miesto výrazného poškodenia tela zvonu si vyžadovalo mechanické opracovanie – cizelovanie.

Zvon zachránený pre ďalšie generácie

Po dokončení čistenia, opracovania a konzervácie bol zvon umiestnený do zbierok mestského múzea. Vďaka úsiliu reštaurátora a múzea bude tento vzácny historický artefakt zachovaný pre ďalšie generácie. Zvon z kaštieľa v Seredi tak ostane svedkom dávnych čias a udalostí.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>