Kaštieľ Kopčany skončil druhý v česko-slovenskej súťaži


Hlasovanie v 14. ročníku medzinárodnej súťaže “ Má Vlast Cestami proměn“ bolo ukončené. Národná kultúrna pamiatka (NKP) Malý kaštieľ Žrebčín Kopčany v súťaži o najlepšiu premenu v konkurencii s 90 zaujímavými miestami v ČR a SR napokon na skvelom druhom mieste.

„Reprezentatívna časť žrebčína “ Kaštieľ“ skončil na peknom 2. mieste. Obrovské POĎAKOVANIE patrí všetkým, ktorí zahlasovali za túto premenu, ktorí ďalej zdieľali túto súťaž a ktorí pomohli v medializácii,“ informuje dnes OBEC Kopčany.

Obec Kopčany nadobudla v roku 1994 do svojho majetku stavbu historicky mimoriadnej hodnoty: rozsiahly a kvalitne architektonicky stvárnený areál barokového žrebčínu s reprezentačnými priestormi určenými pre cisársky pár – tzv. Malý kaštieľ V roku 1828 bol kopčiansky žrebčín náhle zrušený, budova sa začala využívať ako liehovar, neskôr slúžila pre uskladnenie produkcie Štátnych majetkov. Žrebčín v čase nadobudnutia do vlastníctva obce Kopčany bol zdevastovaný a veľmi schátraný. Z reprezentatívnej časti Malého kaštieľa stáli len obvodové múry a vnútorné schodisko.

Putovná výstava bude v žrebčíne v Kopčanoch v termíne od 01.09.-19.09.2022

Cieľom súťaže je vybrať najlepšiu premenu zaujímavého miesta alebo objektu zo stavu zanedbaného do stavu upraveného a užitočného.

Spolek Cestami proměn šíru úctu k vlasti a svetu. Sídli na Vyšehrade, v duchovnom centre Českej republiky, vznikol v roku 2006 ako Asociace Entente Florale CZ – Souznění. Združuje skupinu profesionálov z rôznych odborov, ktorí si vážia svojho domova. Nadväzujú na aktivity európskeho programu Entente Florale Europe. Spolok prepája miestne spoločenstvá, šíria dobré príklady z praxe, motivujú k osobnej zodpovednosti za miesto kam patríme.

Od roku 2015 je do súťaže zapojené aj Slovensko. V minulých ročníkoch sa zapojili na príklad Bratislava, Beckov, Uhrovec, Piešťany a Hlohovec.

Premena, ktorou v roku 2015 prešla ruina tzv. Malého Kaštieľa NKP Žrebčín je natoľko významná a hodnotná, že stálo za to ju odprezentovať na tejto platforme.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>