Dolná Krupá otvára ružiarsku sezónu vo veľkom štýle


Obec Dolná Krupá sa už tradične na začiatku júna premení na voňavú oázu plnú kvitnúcich ruží. Toto obdobie je pre milovníkov kráľovnej kvetov tým najočakávanejším. Práve vtedy je rozkvitnutých najviac odrôd. 5. ročník otvorenia ružiarskej sezóny v Rozáriu M. H. Chotekovej sa tento rok ponesie v znamení trojice podujatí, ktoré sa uskutočnia v jeden deň.

Prehliadky rozária so sprievodcom

Brány rozária sa otvoria v sobotu 1. júna o 10:00 h. a návštevníci budú môcť obdivovať krásu ruží až do 19:00 h. Počas prehliadok so sprievodcom sa dozvedia zaujímavosti o aktuálnej výsadbe, ktorá za päť rokov narástla na viac ako 250 odrôd a 2500 koreňov ruží. Katarína Hanicová z Medolandie prezrádza, že ruže majú v Dolnej Krupej dvojité využitie – okrem skrášľovania prostredia sa ich lupienky používajú aj pri výrobe medoviny.

Ružová grófka a jej odkaz

Dolná Krupá sa preslávila vďaka Márii Henriete, známej aj ako Ružová grófka, ktorá tu na začiatku 20. storočia založila najväčšie rozárium v Európe. Organizátori podujatia na jej odkaz nadväzujú a vďaka tomu sa obec stala vyhľadávanou letnou destináciou v trnavskom regióne.

Medovina, Apimed Dolná Krupá Autor: Vladimír Miček
Medovina, Apimed Dolná Krupá Autor: Vladimír Miček

Doprava a sprievodný program

Pre návštevníkov bude k dispozícii bezplatná doprava s názvom Krupanská fčela, ktorá bude premávať medzi železničnou stanicou v Trnave a obcou Dolná Krupá. O hudobný zážitok sa postará trio Lily Veil a chýbať nebude ani občerstvenie a ochutnávky svetovo oceňovaných medovín z Medovinárstva APIMED. Dospelí si budú môcť vychutnať ružovú medovinu venovanú grófke Chotekovej a deti sa zabavia vo Včeláriu s náučným chodníkom a pohybovými aktivitami.

Slávnosť ruží a Medzinárodný deň detí

Súbežne s otvorením ružiarskej sezóny sa bude v parku klasicistického kaštieľa od 13:00 h. konať Slávnosť ruží. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenia dychovej hudby, detský krojovaný sprievod, diskotéku, mladých divadelníkov a tradičnú súťaž o najkrajšiu ružu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí organizuje obec Dolná Krupá v spolupráci so Slovenským národným múzeom podujatie Cesta rozprávkovým parkom. Od 10:00 h. čaká na najmenších v kaštieľskom parku maľovanie na tvár. Takisto aj skákacie hrady, vodný futbal, penová párty, rôzne súťaže a občerstvenie.

Kaštieľ, Dolná Krupá, Autor: Vladimír Miček
Kaštieľ, Dolná Krupá, Autor: Vladimír Miček

Dolná Krupá bude patriť ružiam

Prvý júnový víkend v Dolnej Krupej bude patriť ružiam, zábave a nezabudnuteľným zážitkom. Vstupné na otvorenie ružiarskej sezóny je 4,50 € pre dospelých, 3 € pre deti, seniorov a ZŤP. Rodinná vstupenka stojí 10 € a deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Cena zahŕňa ochutnávku medoviny a komentovanú prehliadku rozária. Vstup na Slávnosť ruží stojí 4 € a detské podujatie Cesta rozprávkovým parkom je bezplatné.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>